Nejvitálnější hudbou afrického kontinentu je afrobeat, kombinace afrických kořenů s americkým funkem. U jeho zrodu stáli už nežijící bubeník Tony Allen a saxofonista Fela Kuti, oba z Nigérie, uznávaní jak jazzmany, tak i specialisty na africkou hudbu. Na jejich odkaz navázaly desítky skupin z USA, Evropy i Afriky. Nigerijský kytarista a zpěvák Adédèjì vtiskl této půl století staré formě nejen jiskru i nový život, ale navíc ji okořenil vlivy Franka Zappy. V časopise Songlines získal Adédèjì nominaci na nejlepšího umělce roku 2023, jeho album Yoruba Odyssey patří ke stěžejním africkým nahrávkám posledních měsíců.
Nigérie je se svými 220 miliony obyvatel nejlidnatější africkou zemí a koloniální minulost ji spojuje s anglicky mluvícím světem. Když získala nezávislost a ovládla ji krutá diktatura, Fela Kuti, průkopník afrobeatu, se zároveň stal tím nejodvážnějším kritikem režimu. Politický náboj ještě zvýraznil ostří hudby, jejíž rytmická intenzita čerpala z amerického funku. Hlavním městem Nigérie byl v té době osmimilionový Lagos a zdejší bouřlivá hudební scéna přitahovala ty nejvýznamnější britské umělce. Paul McCartney zde natočil album Band on the Run, na nějakou dobu se zde usadil bubeník Ginger Baker ze skupiny Cream. O world music tehdy ještě nikdo nic netušil, ale Fela Kuti vyjížděl na americká a evropská turné. To vše přispělo k tomu, že afrobeat se stal společným hudebním jazykem Afriky i Západu a ovlivnil několik generací hráčů.
Největším novým objevem žánru je právě Adédèjì, zázračný talent nigerijské hudby. Zpívat začal v 6 letech ve sboru v kostele, od 13 let hrál na kytaru, hudbu studoval na univerzitě v Nigérii, později v Londýně a v Nizozemí. Jeho tvorba přitom zůstává spontánní, živelná, nedotčena akademismem. Své třetí a nejlepší album nazval Yoruba Odyssey, tedy Jorubská odysea, čímž chtěl upozornit na své nigerijské kořeny. Jorubové patří k nejsilnějším etnickým skupinám západní Afriky, kde jich žije kolem 50 milionů. Potomci jorubských otroků navíc představují početnou část černých obyvatel na Kubě a v Brazílii. Album vzniklo během pouhých třech dnů v témže studiu v Lagosu, kde v minulosti natáčely tak významné osobnosti nigerijské hudby jako saxofonista Fela Kuti či kytarista King Sunny Ade.