> <

Step Across the Border

Německo / Švýcarsko | OM

Od 18.00: Projekce za přítomnosti autorů při příležitosti 30 let od premiéry legendárního hudebního filmu.

Hudební film Step Across the Border o anglickém hudebníkovi a skladateli Fredu Frithovi upoutal okamžitě pozornost mezinárodní kritiky a byl uveden na mnoha festivalech a získal mnoho ocenění. V roce 2000 zařadili kritikové pařížského časopisu Cahiers du Cinema tento film mezi 100 nejvýznamnějších snímků filmové historie. Across the Border je film, který improvizovaným způsobem zachycuje improvizovanou hudbu.

Jeho tvůrce (N. Humberta, W. Penzela a F. Fritha a spol.) spojuje schopnost uměleckého vyjádření provedeného s citem, intuicí, umem a hlavně s nadšením. Černo-bílý snímek, natočený na 35mm film, vznikal mezi lety 1988–1990 v Japonsku, Itálii, Francii, Německu, Anglii, USA a ve Švýcarsku. V nejširší rovině rovině zachycuje Frithovo koncertování, zkoušky, rozhovory i chvíle odpočinku. Společnost mu dělají další hudebníci jako René Lussier, Iva Bittová, Tom Cora, Tim Hodkinson, Bob Ostertag nebo John Zorn. Step Across the Border je spíš než portrétem, oslavou tvůrčího procesu a vynalézavosti ducha. Svými obrazy a hudbou nás umělci zvou k tomu, abychom se podíleli na jejich uměleckém procesu, vedou nás k větší citlivosti vnímání a berou nás s sebou na jiskřivé představení skutečnosti. Ve filmu Step Across the Border se propojují dva způsoby uměleckého vyjádření: hudební improvizace a filmového řemesla. Oběma formám jde o přítomný okamžik, o intuitivní vnímání toho, co se děje v prostoru. Hudba i film vznikají díky intenzivnímu okamžiku, nikoli díky předem danému programu. Při improvizaci vzniká plán až na samém konci, takže můžeme sledovat, jakým způsobem se plán postupně objevuje. Filmový tým je jako kapela: Tak jako hudebníci spolu komunikují skrze hudbu, vzniklo i toto dílo v rámci malého, flexibilního týmu rovnocenných partnerů. Důležité bylo sdílení. A pohyb. Stávalo se, že jsme třeba začali natáčet uprostřed noci, protože nás to pár minut předtím zrovna napadlo. Sdíleli jsme základní pocit ohledně toho, co jsme chtěli dělat, jaký film jsme chtěli natočit. A tím pocitem jsme se prostě nechali vést. Byla to velmi instinktivní záležitost...” dodávají tvůrci filmu.

Po třiceti letech od prvního promítání filmu Step Across the Border, jeho tvůrce Nicolas Humbert zpracoval více než 30 hodin kazetových nahrávek, které ve filmu nebyly použity. Nicolas Humbert a francouzský sound designer Marc Parisotto z těchto pásek vytvořili zvukovou koláž ambientního noisu. V lednu 2019 svou performanci poprvé představili naživo v Berlíně, kde nahrávku improvizací na kytaru doprovázel Fred Frith. O měsíc později vznikl záznam z rozhlasového vysílání, který vyšel v lednu roku 2020 na CD pod názvem Cut Up the Border. V Praze projekt Cut Up the Border představí naživo Fred Frith, Nicolas Humbert a Marc Parisotto.

 

Další akce

Vstupenky na Step Across the Border Online předprodej

Pro novináře

Partneři