Sardinie je v hudebním světě proslulá mužskou polyfonií, kdysi ohroženým žánrem. Ženská skupina Actores Alidos kombinuje tuto vzácnou formu s dosud neznámými hudebními klenoty, které se dochovaly výhradně na tomto ostrově.
Podobně jako mužská polyfonie “cantu a tenore”, kombinují Actores Alidos hlasy různých tónových výšek, jediným mužským členem je Johnatan Della Marianna. Ten hraje na unikátní sardinský nástroj launeddas: trojici píšťal, která zvukem nápadně připomíná dudy. Na rozdíl od úzce vymezeného repertoáru mužských skupin Tenores zpívají Actores Alidos i milostné písně, ukolébavky, serenády a pohřební lamentace. Zpěvačka Valeria Pilia disponuje tím nejhlubším hlasem, a byla spoluzakladatelkou divadla Actores Alidos. To znamená v sardinském jazyce “herci, kteří se dokážou obnovit”. Propojení zpěvu a divadla je v Itálii něčím zcela samozřejmým, z divadelního souboru vznikl stejnojmenný polyfonni sbor, který se prosadil na veletrhu Womex a dalších odborných přehlídkách. Valeria Pilia je též autorkou polyfonních aranžmá, díky její invenci získaly jednoduché popěvky novou dimenzi. Velká část repertoáru pochází z utajených zdrojů, z toho co ženy po generace zpívaly v rodinném kruhu a v domácnosti. Skupina existuje přes třicetpět let, podílela se na řadě mezinárodních projektů, mimo jiné i se zpěvačkou Sainkho Namtchylak z Tuvy, která propojuje asijský hrdelní zpěv s avantgardními experimenty.
Proč je Sardinie tak zajímavá v hudební sféře? Pochází odtud řada unikátních postav: jazzmani Paolo Fresu, Enzo Favata, Gavino Murgia, i experimentální hráč na preparovanou kytaru, Paolo Angeli, příležitostný hudební partner Ivy Bittové. Angeli vysvětluje: “Od doby Féničanů a Kartaginců Sardinii kolonizovala řada kultur — ale až ta poslední je italská. Obohatila nás pestrá směs vlivů, ostrov je navíc v centru Středozemí, prošli jsme něčím, co jinde v Itálii nenajdete. Takže v naší kulturní paměti se uložilo široké spektrum vlivů, a též se u nás zachovaly archaické způsoby zpěvu, jako “cantu a tenore”, i nástroje, jako dudám příbuzný launeddas. Máme blíž k arabským kulturám než Italové. Také máme blíž ke Španělsku, kolonizovali nás po 4 století, a právě odtud na Sardinii přišla kytara. Pestrá je i historie pevninské Itálie, ale pokud jste na ostrově, historické vlivy ještě posílí izolace od pevniny.”