> < Ali Farka Touré Band

Ali Farka Touré feat. Afel Bocoum & Mamadou Kelly

Mali |

Kořeny amerického blues v africké půdě

Ali Farka Touré, jeden z velikánů africké hudby, byl též praotcem pouštního blues, které zpopularizovala skupina Tinariwen. Jeho doprovodný ansámbl funguje i po jeho smrti - a je první africkou superskupinou, v jejímž čele stojí osobnosti, souběžně aktivní jako sóloví umělci.

Touré zemřel roku 2006, jeho odkaz zasáhl jak africkou tak západní hudbu. Byl totiž prvním hudebníkem, který se zaměřil na africké kořeny amerického blues. Jeho průkopnické album Talking Timbuktu, které natočil společně s kytaristou Ry Cooderem, získalo cenu Grammy, a otevřelo dveře celé generaci afrických skupin včetně Tinariwen. Tourého ansámbl obnovil svoji činnost loni, k 10 výročí úmrtí svého vedoucího. Jedním z pilířů sestavy je Afel Bocoum, jehož Touré mnohokrát označil za svého nástupce. Roku 2002 si jej vybral též Damon Albarn, znalec africké hudby a zpěvák skupiny Blur na úspěšné album Mali Music. Druhým frontmanem je světově rovněž velmi úspěšný Mamadou Kelly, který právě vydal své třetí sólové album, natočené ve Spojených státech ve studiích poblíž dobře známého Woodstocku.

Podobně jako je americké blues i jazz spojeno s řekou Mississippi, Tourého hudba čerpá sílu z veletoku Niger, který protéká vyprahlou krajinou na jižním okraji Sahary. Ali Farka Touré žil na své farmě ve vesnici Niafunké a každodenní boj s přírodou vnímal jako své druhé poslání vedle hudby. Odmítal cestu hudební celebrity a veškeré úsilí věnoval zúrodňování i zavlažování svých polí. Z Niafunke je i Tourého chráněnec a dlouhodobý spoluhráč Afel Bocoum, druhým povoláním specialista na tropické zemědělství. Druhý kytarista ansámblu, Mamadou Kelly, je ze severněji položeného města Goundam, které se v době nepokojů dostalo do rukou teroristů. Kelly musel opustit domov aby si zachránil život před islámskými radikály, kteří hudebníkům pálili nástroje a dokonce usekávali ruce. Bubeník skupiny Hamma Sankaré takové štěstí neměl – fundamentalisté jeho nástroje spálili na ulici.

Klíčovou každoroční událostí pro Tourého i jeho hudebníky byl Festival v poušti, který se odehrával v lednu v Mali na jižním okraji Sahary. Souběžně s koncerty probíhalo i kmenové setkání kočovníků z pouště, k prominentním hostům patřil Robert Plant se svým kytaristou Justinem Adamsem, nahrávky snadno dohledáte na You Tube. Vzhledem k útokům teroristů se festival konal naposled roku 2012, další pokračování mělo formu koncertního turné Caravan of Peace – na němž se podíleli i členové skupiny.

Další akce

Vstupenky na Ali Farka Touré feat. Afel Bocoum & Mamadou Kelly Online předprodej