> <

Besh O Drom

Maďarsko / Izrael | Respect Festival

Kapela kombinuje romskou hudbu s prvky jazzu, rocku a folklóru. Inspiruje se hudbou z Rumunska, Bulharska, Řecka, Egypta nebo Libanonu.

Devítičlenná sestava, která se od dechovek z Balkánu liší zdravým pankáčským kořínkem i šířkou inspirace. Čerpá z Řecka, Jemenu, romských stylů a díky svému maďarsko izraelskému kapelníkovi i z židovské hudby. Kombinuje cimbál se saxofony a orientálními bubny, na svědomí má totálně zdivočelé davy v Glastonbury i v Rudolstadtu, během turné v Kanadě hrála pro dvacetitisícové publikum. Nejlepší současná východoevropská skupina, která přesunula balkánskou invazi na taneční party 21. století.

Soubor Besh O Drom bychom mohli zařadit do “druhé generace” balkánsky hrajících kapel, inspirovaných syrovými cikánskými kutálkami jako Kočani Orkestar či Taraf de Haidouks. Tahle povedená partička z Maďarska vymyslela naprosto šokující a ničivou fúzi pikantních rytmů i melodií z jihovýchodního konce Evropy. Dechy, cimbál, darbuka i velký buben, housle, akordeon, občas i DJ, a především nesestřelitelný pankáčský maniak Ádám Pettik v roli zpěváka. Kapela se hravě obejde bez sexy tanečnic a umělé mlhy a na podiu rozpoutává totální divočinu a řízený chaos, v němž má ovšem každé ťuknutí na cimbál své místo.

Skupinuzaložili roku 1999 dva švagři Gergely Barcza (saxofon) a Ádám Pettik (zpěv). Trojčlenného obsazení se nakonec rozrostlo na folkový big band. Besh O Drom se nesnaží o věrné kopie lidových melodií. Tabu maďarských folkloristů porušil tím, že používá dechovou sekci. Skupina zpívá maďarsky, romsky, albánsky a řecky. V Praze Besh O Drom v minulosti vystoupil na festivalech Respect i Alternativa.

Další akce

Vstupenky na Besh O Drom Online předprodej

Pro novináře

Partneři