> <

Butcher Brown

USA | R+

Butcher Brown – Jazz budoucnosti.

Mix kláves, saxofonu a kytary řadí skupinu do jazzu, její zvuk obohacuje funk, hip-hop i R&B. Před pandemií si ji jako předkapelu vybral světoznámý saxofonista Kamasi Washington, kritika její zvuk popisuje jako "hip-hop Mahavishnu".

Na samém počátku byla pro členy Butcher Brown společnou inspirací hudba Weather Report a dalších skupin. Sestava vznikla roku 2009 v Richmondu, Virginii. Z volného společenství jamujících muzikantů vykrystalizoval styl se silnými melodiemi i funkovými rytmy. Do výsledku se otisklo i místo zrodu: z Richmondu pochází například D’Angelo, který patří spolu se zpěvačkou Erykah Badu i průkopníkům neo-soulu.

Richmond, ležící 600 km jižně od New Yorku, se chlubí bohatou historii černošské kultury. Přestože tu žije jen čtvrt milionu obyvatel, funguje tu intenzivní hudební scéna. K vrcholným nahrávkám Butcher Brown patří album Camden Session (2018), které vzniklo v londýnském studiu Marka Ronsona, známého ze spolupráce se zpěvačkou Amy Winehouse. O rok později vychází EP Afrokuti, věnované legendárnímu průkopníkovi afrobeatu Fela Kutimu. Zatím poslední, v pořadí už osmou desku #KingButch natočili Butcher Brown na domácí půdě v Richmondu, výsledek je vrcholem dosavadní dvanáctileté dráhy. Mimochodem, obálka je dílem legendárního výtvarníka Lou Beache, který je i autorem obalu slavného LP Heavy Weather skupiny Weather Report.

Další akce

Vstupenky na Butcher Brown Online předprodej

Pro novináře

Partneři