David Rothenberg je profesorem filozofie a hudby s obzvláštním zájmem o zvuky zvířat, které vnímá jako hudbu. Jako skladatel a jazzový klarinetista se ve své akademické i hudební tvorbě dlouhodobě zajímá o mezidruhové porozumění, o to jakým způsobem probíhá vzájemná interakce mezi "zpěvem" hmyzu, ptáků nebo savců a hudební odpovědí na tento zpěv. Pro svůj způsob výzkumu zvuků zvířat a experimentálního přístupu k hudbě, skrze kterou se zvířaty na sebe vzájemně reagují, je proto často označován za "mezidruhového hudebníka".
Ještě za studií si Rothenberg zvolil za hlavní předmět studia právě prolínání hudby s komunikací. Po promoci cestoval po Evropě, hrál jazz na klarinet, vnímal impulzy okolí, kterým procházel. Pod svým jménem nahrál okolo dvaceti alb, mimo jiné spolupracoval také s Peterem Gabrielem a dalšími muzikanty. Většina jeho práce je věnována enviromentálním tématům zahrnujícím zvuky přírody. On the Cliffs of the Heart bylo v roce 1995 zařazeno do top 10 časopisu Jazziz a album One Dark Night I Left My Silent House s pianistkou Marilyn Crispell The Village Voice označil za jednu z nejlepších nahrávek roku 2010.
Rothengerg je autorem knihy a CD Why Birds Sing, která vyšla v sedmi jazycích, a také byl tento materiál zpracován jako televizní dokument pro BBC. Dále je autorem mnoha dalších knih o hudbě, umění a přírodě, například Thousand Mile Song je kniha o hudebním tvoření s velrybami nebo Survival of the Beautiful o estetice v evolučním vývoji. Jeho další kniha a CD Bug Music představují zvuky ze světa hmyzu. V roce 2016 vydal nahrávku And Vex the Nightingale ve spolupráci s českou akordeonistkou a skladatelkou Lucií Vítkovou. Rothenberg občas hraje se zvířaty v jejich přirozeném prostředí, v terénu, kde také zaznamenává jejich zvuky, ale při svých živých klubových vystoupeních používá pouze zvuky ze záznamu.