> <

Dejan Terzić AXIOM feat. Bojan Z

Bosna a Hercegovina, Srbská republika, Německo, USA | OM

Superskupina mezinárodních individualistů

Jazzmani z Balkánu hrají jinak. Hudbu oživují lichými rytmy i východními mikrointervaly. Bubeník Dejan Terzić je původem z Bosny, Bojan Zulfikarpašić ze Srbska. Terzić vyrůstal v Německu, hrál s osobnostmi jako Joe Lovano, Roy Hargrove, Avishai Cohen a získal profesuru na umělecké akademii v Bernu. Zulfikarpašić žije ve Francii a je jedním z mála pianistů, kteří pomocí disonantních klastrů (souzvuků blízko položených kláves) dodali klavíru nové barvy a sblížili nástroj s orientálním feelingem. Dokladem jsou jeho bosenské balady sevdalinka se zpěvačkou Amirou Medunjanin, či spolupráce s alžírským bubeníkem Karimem Ziadem a tureckým flétnistou Kudsi Ergunerem. Sestavu dotváří novozélandský basista Matt Penman a americký saxofonista Chris Speed. Čtveřice je vzácnou kombinací vyhraněných individualit, z nichž každý je zároveň skvělým teamovým hráčem.

Tvorba Dejana Terziće a jeho Axiomu stojí na dynamice a překvapivých změnách. Kritika píše: “Hudba přechází od veselé k vášnivé, od vášnivé k nevázané, od nevázané ke strukturované, od strukturované k sladké, od sladké k provokacím, od provokací k zábavě a od zábavy k introvertnímu klidu.” Matt Penman přijel do USA studovat na prestižní Berklee College of Music, později se usadil v New Yorku, kde získal statut jednoho z nejvyhledávanějších jazzových basistů. Roku 2009 založil kvartet James Farm, v němž dále hrají Joshua Redman, Aaron Parks a Eric Harland. Vedle toho pravidelně hraje s Johnem Scofieldem, Joem Lovanem a dalšími osobnostmi.

Bojan Zulfikarpašić, známý pod uměleckým jménem Bojan Z., je dnes jedním z nejosobitějších pianistů a podobně jako Tigran Hamasyan propojuje jazz s tradičními melodiemi své domoviny. S bosenskou zpěvačkou Amirou Medunjanin se podílel na albu Damar: “Narodil jsem se v Bělehradě, ale moji rodiče byli z Bosny a Srbska, a proto jsem byl vystaven všem těm regionálním stylům. Vyrůstal jsem v muzikální rodině, což bylo v Jugoslávii zcela normální, hudba tam byla stálou součástí života. Když se lidé sešli k večeři, vždycky u toho byly kytary a zpěv – a zákonitě se objevily sevdalinky z Bosny.” Na festivalu Respect vystoupil Bojan Z. v překvapivém spojení s bretaňským zpěvákem Erikem Marchandem. Na jazzových koncertech používá kombinaci klavíru s elektrickým pianem Fender Rhodes, často hraje na obojí současně a je mu připisován vynález hybridního nástroje Xenofon, založeného na Fender Rhodes. V roce 2002 získal francouzský řád Rytíř umění a literatury, cenu Django Reinhardta od francouzské Académie du Jazz a v roce 2005 Evropskou cenu za jazz.

Saxofonista a klarinetista Chris Speed vystudoval New England Conservatory of Music v Bostonu, žije v New Yorku, vede celou řadu paralelních projektů (Pachora, Human Feel, yeah NO, Trio Iffy). S Dejanem Terzićem hraje od roku 2003.

Další akce

Vstupenky na Dejan Terzić AXIOM feat. Bojan Z Online předprodej

Pro novináře

Partneři