SUBLIME FREQUENCIES

Filmová série Sublime Frequencies kombinuje etnografický obsah s metodou cinema verité. Jakoby nezúčastněná kamera rentgenuje vzdálenou kulturu, aniž by ji degradovala bulvárním výkladem. Sublime Frequencies se věnují jak tradičnímu venkovskému prostředí, tak i městské kultuře. Některé z filmů připomínají "reality show", určenou nikoli pro TV publikum, ale pro diváky kteří cestují ve svých snech.

Team Sublime Frequencies se zaměřuje na v Asii i Afriku, produkuje CD a DVD, hudbu a filmy, používá nahrávky z terénu i z místního rozhlasu. Dosavadní tituly zachycují world music z Javy, Bali, Sumatry, Barmy, Maroka, Thajska, Indie, Mali, Sýrie, Laosu, Kambodže a Nepálu, včetně dokumentů z Nat Pwe Festivalu v Taungbyon v Barmě a světově proslulého náměstí Jemaa El Fna v Marrakeši v Maroku. Filmové dokumenty se zaměřují na etnický folk, pop, slavnosti, animismus, bizarnosti, rituály a exotiku a sledují alternativní estetiku výzkumu globální kultury.

Sublime Frequencies tvoří výzkumníci, kteří zpřístupňují neznámé zvukové i vizuální vjemy jak z moderního, tak tradičního prostředí pomocí filmu, videa, terénních nahrávek, krátkovlnného i rozhlasového vysílání, mezinárodní populární i etnické hudby, zvukových kuriozit i dalších lidských i přírodních zvukových projevů, které v dostatečné míře nedokumentuje akademický výzkum, moderní nahrávací průmysl, media či mezinárodní společnosti.

Sublime Frequencies sledují estetiku poznávání světa v materiální i duchovní rovině, inspirovanou hubou, kulturou, cestováním i průkopnickými gramofonovými značkami jako Ocora, Smithsonian Folkways, Ethnic Folkways, Lyrichord, Nonesuch Explorer, Musicaphone, Bärenreiter, Unesco, Playasound, Musical Atlas, Chant du Monde, Brooklyn Academy of Music, Tangent a Topic.

www.sublimefrequencies.com

LIDOVÁ HUDBA SAHARY - MEZI LIBYJSKÝMI TUAREGY
 

Lidová hudba ze Sahary je opojná vizuální i zvuková zkušenost, film vznikl mezi Tuuaregy i Libyjci uprostřed oblasti severní Afriky. Záběry jsou filmovány z perspektivy účinkujících. Závratně působivý dokument zachycuje tajemnou hudbu pouště s hypnotickými rytmy a zpěvem připomínajícím černošské blues.
V hudbě Sahary se prolínají styly z černošské Afriky s hudbou arabského světa, výsledek je neuvěřitelně silný, což potvrzuje i současný ohlas skupin ze Sahary, zvláště Tinariwen. Tuaregové mají pozoruhodnou fyziognomii a jejich ženy patří k nejkrásnějším na světě. Pokud vás zajímá, odkud přišly současné západní styly - hypnotické bubnování, zvolání a odpověď v jazzových stylech, bluesová melodika - tak tohle je nejlepší místo, kde začít v pátrání.

<zpět>