MAHALA RAI BANDA

Poslední objev bruselských producentů, kteří před patnácti lety představili světu rumunské Taraf de Haidouks a po nich makedonskou dechovku Kočani Orkestar. Z venkovských romských osad i ghett Bukurešti pochází Mahala Rai Banda, cikánský "all stars band" kombinující virtuozní housle hráčů lautari, rychlou palbu cimbálu, údernost svatební dechovky a balkánský funk.

Když se belgický hudebník a producent Michel Winter vydal roku 1990 do Rumunska, aby z venkovských romských hráčů sestavil profesionální kapelu Taraf de Haidouks, určitě netušil, že z jeho sněhové koule se později stane lavina. Návštěvníci Womadu a dalších festivalů tehdy poprvé slyšeli zcela neznámou hudbu z opačného konce Evropy - a mnozí z nich jí nadosmrti propadli. Zájem v cizině se ale do lokální situace romských muzikantů nijak nepromítl. I když Taraf de Haidouks vystupovali v luxusních sálech a na gigantických festivalech západního světa, jejich první koncert před rumunským publikem proběhl roku 2000 ve skromném prostředí malého bukurešťského divadla. Převážná část romské hudby tedy zůstala - navzdory popularitě několika vyvolených - i nadále skrytá uvnitř domovského ghetta. Nezdá se však, že by jí to ubralo na vitalitě. Naopak, bukurešťská muzikantská komunita vře novými myšlenkami, k cimbálu a houslím se připojuje rytmus tureckých bubínků darbuka, romská hudba vstřebává vlivy z Orientu, dochází k překvapivým spojením mezi hudbou venkovských kutálek a městských barů.
Nejnovějším objevem této dynamické scény je Mahala Rai Banda, za níž stojí (podobně jako za Taraf de Haidouks či Kočani Orkestarem) Michel Winter z Bruselu a jeho agentura Divano. Skupina patřila loni říjnu 2004 k hlavním atrakcím hudebního veletrhu Womex, na mixu jejího prvního alba se podílel prestižní německý DJ Shantel. Jak vznikl její název?
Mahala je označení pro místa, v nichž Romové tvoří většinovou část populace. V některých případech se jedná o menší romská města.
Rai je slovo užívané v arabštině, vypůjčené od romských kmenů, které putovaly přes Irán a usadili se ve Valašské nížině v Rumunsku. Patří k nim elitní kasta hudebníků zvaná lautari, kteří jsou považováni za romskou aristokracii. Termín rai označuje člověka, jehož znalosti a umění všichni ostatní respektují. (Název stejnojmenného alžirského stylu rai má jiný původ: pochází z povzbuzujícího výkřiku Ya Rai, kde rai znamená názor, mínění.)
Banda je orchestr složený z nejrůznějších nástrojů (housle, trubka, saxofon, cimbál, bicí, akordeon) které se v daném žánru užívají. Není to ani svatební dechovka (fanfare) ani vesnická kapela, i když může dle potřeby převzít jejich funkci. Tradiční hudba z venkova se prolíná s radikálně modernistickým stylem romské hudby z Bukurešti, orientální ornamentací, počítačovými beaty i složitějšími rytmy z Balkánu a harmoniemi z Banátu, Moldavie, Bulharska, Srbska Albánie a Turecka.
Mahala Rai Banda kombinuje z generace na generaci předávané umění venkovských hudebníků lautari s energií vojenských dechovek, v nichž starší členové skupiny původně hrávali.

Diskografie:
Mahala Rai Banda / Crammed / 2004

Sestava:
Aurel Ionita - housle, zpěv
Sorin Constantin - zpěv, klarinet
Bosnea Aurel - barytonsaxofon
Oprica Viorel - trubka
Viorel Gavrila - trubka
Marian Enache - akordion
Mihail Enache - taraban
Trofin Eugene - tuba
Dinu Marian - bubny

Předprodej:
Palác Akropolis (Kubelíkova 27, Praha 3)
Radost CD-Video (Bělehradská 120, Praha2)
Ticketpro
Ticketstream
Vstupenky v síti TICKETSTREAM včetně všech hypermarketů GLOBUS a cestovních kanceláří ČEDOK a FIRO TOUR, www.ticketstream.cz, tel.: 224 263 049, e-mail: ticket@ticketstream.cz.
Na tuto akci můžete zakoupit , které si zaplatíte a ihned vytisknete z pohodlí svého domova! Koupit zde

Internet:
www.crammed.be
www.divanoprod.com

Hudební ukázka:
Colindat

Video:
Live in Clejani

Obrázky ke stažení:

 

JPEG
34 x 23 cm
300 dpi

 

JPEG
34 x 23 cm
300 dpi

 

JPEG
23 x 34 cm
300 dpi

                 
 

JPEG
34 x 23 cm
300 dpi

 

JPEG
34 x 23 cm
300 dpi

 

JPEG
13 x 13 cm
300 dpi

<zpět>