HUDBA, MAGIE, TANČÍCÍ HADI A FAKÍŘI Z ROMSKÉ PRAVLASTI RAJASTHANU

Indická hudba je branou do světa extáze. Virtuozní hráči, barvami hýřící kostýmy, tančící krásky i fakíři ignorující oheň i gravitaci vás přenesou až na hranice reality. Vedoucí Musafiru, tablista Hameed Khan, hrál s Lakshmi Shankarem, Natachou Atlas i Chico Bouchikhim z Gipsy Kings, skupina vystupovala na prestižních fesivalech Rudolstadt, Roskilde, Womad i v londýnské Queen Elisabeth Hall.

   

Na podiu sedí muzikant a za doprovodu bubnu dholak vítá poutníky, persky nazývané Musafir, kteří po staletí cestují pouštní krajinou Rajasthanu. Putují do chrámu Baba Ramdeva, patrona Romů. Muslimové i Hindové uctívají v Rajasthanu stejné svaté, ale jejich výklady jsou odlišné. Romové svou víru oslavují krásnou hudbou i tancem, tou nejstarší romskou komunitou jsou Sapera, zaklínači hadů.
Otec Hameeda Khana i jeho další předkové byli významnými muzikanty. Roku 1984 se Hameed rozhodl opustit universitu v Jaipuru, hlavním městě Rajasthanu, a usadil se ve Francii. Už tehdy prokázal velkou všestrannost - doprovázel nejen hráče klasické indické hudby, ale taneční skupiny, bretaňského zpěváka Erika Marchanda, skupinu Lo'Jo i romské muzikanty spřízněné s Gipsy Kings.
Roku 1995 vytvořil skupinu Musafir se záměrem představit hudbu z Rajasthanu v její plné šíři - od rituálů qawwali, které na Západě proslavil Nusrat Fateh Ali Khan, přes kouzelné melodie bollywoodských filmů, arabsky ovlivněný pop i klasickou hudbu severní Indie. Velký důraz přitom kladl na kulturní kontext a vizuální složku: Indové totiž nerozeznávají hranice mezi jednotlivými disciplinami, hindské slovo sangeet označuje souhrnně hudbu, tanec i drama.
Skupinu tvoří příslušníci tří etnik žijících na poušti Thar v severozápadním Rajasthanu: usedlí Langové a Manghaniyarové i kočovní Saperové. Jejich jméno je odvozeno od slova sap, had. Specializují se na rituální léčbu hadího uštknutí a zaklínaní hadů.

       

 

Diskografie:
Gypsies of Rajasthan (Blue Flame/BMG) 1997
Dhola Maru (Sounds True) 1999
Barsaat (Blue Flame/BMG) 2002

Sestava:
Hameed Khan (tabla, vedoucí)
Khatu Sapera (tanec)
Bal Chand (fakír, tanec, polykání ohně)
Sadik Khan (sarangi, kastaněty, zpěv)
Sawan Khan (zpěv)
Sardar Khan (zpěv, harmonium, sarangi)
Chugge Khan (kastaněty, brumle, bhapang)
Lom Nath (flétna)

Internet:
www.musafirmusic.com
www.musik-aktion.de

Hudební ukázky (mp3):
Banna
Ali Mullah feat.Transglobal Underground and Natacha Atlas

Video:
www.dellamore.it/musafir/musafir.mov

Obrázky ke stažení:

 

JPEG
14 x 9 cm
300 dpi

 

JPEG
14 x 9 cm
300 dpi

 

JPEG
13 x 20 cm
300 dpi

                 
 

JPEG
6 x 4 cm
300 dpi

 

JPEG
13 x 10 cm
300 dpi

 

JPEG
13 x 20 cm
300 dpi

                 
 

JPEG
13 x 10 cm
300 dpi

 

JPEG
25 x 16 cm
300 dpi

 

JPEG
16 x 25 cm
300 dpi

                 
 

JPEG
20 x 13 cm
300 dpi

 

JPEG
16 x 11 cm
300 dpi

 

JPEG
9 x 14 cm
300 dpi

<zpět>