Maroko

B'NET MARRAKECH

B’net Marrakech, známé také jako Girls of Marrakech, jsou Berberky pocházející původně z vesnic ležících jihovýchodně od Marrákeše. Skupinu tvoří pět žen, které se zabývají hudbou již od dětství a většinou vystupovaly při náboženských obřadech, jako jsou svatby, narození, obřízky a jiné důležité události, na které jsou dodnes v Marrákeši i okolí zvány.

Jejich umělecký talent a úspěch jim umožnil postavit se na vlastní nohy jako nezávislé ženy, a tím dosáhnout v islámském světě neobvyklého společenského postavení. Repertoár se skládá z berberských písní a písní chaabi (populární hudba známá po celém Maroku). Zpívají v marocké arabštině za mocného a hypnotického doprovodu blánových a kovových perkusí, které pocházejí z nejrůznějších koutů země Berberů. Členky skupiny se pohybují ve spirituální říši, jsou v blízkém kontaktu se súfizmem a přátelí se s gnawy. Při zpěvu se dostávají do transu.

V jejich hudbě můžeme slyšet pygmejské polyfonie stejně jako hudbu berberskou, africkou, arabskou, ale i blues, gospel, qawwali či dokonce rock! Je ohromující pozorovat mladičké publikum na festivalech po celém světě, tančící na jejich hudbu, jako by to byla ta nejlepší rocková kapela.

V Praze se poprvé Girls of Marrakech představily na podzim ‘98, kdy roztančily vyprodaný sál Paláce Akropolis.