Egypt

MUSICIANS OF THE NILE

To, že v Egyptě a na arabském území na Blízkém východě žijí Cikáni, není – navzdory jejich početné populaci – v dnešním západním světě příliš známé. Na egyptském venkově jsou však proslulí, neboť tam žije velmi mnoho cikánských skupin a rodin, šířících vlastní legendy a osobitý jazyk. Jejich reprezentant – skupina The Musicians of the Nile, se skládá z věhlasných muzikantských osobností, nesoucích v sobě tradici horního Egypta. Právě tato skupina s velkým náskokem předznamenala vlnu zájmu o world music a etnickou hudbu v Evropě a stala se první všeobecně uznávanou kapelou svého druhu. V posledních 15 letech projezdila celý svět a často byla napodobována a imitována. Oblečeni do svých tmavých či pestrobarevných džaláb přinášejí svůj starobylý sen jako bardové z dávno zašlých časů putujíc mezi zeměmi a kulturami letadlem se stejnou elegancí jako kdysi na hřbetě osla.

Od své účasti na festivalu v Chateauvallon v r. 1975, kde se setkali s vynikajícími jazzovými muzikanty (mj. také se Sun Rou, starobylým bohem z jiného Egypta), využívají i současné hudební proudy. Skutečnou legendou se však stali až po vystoupení na festivalu Womad v r. 1983. Jeho pořadatel Peter Gabriel, který s Musicians of the Nile nahrál mimo jiné album „Passion", tak poprvé přitáhl pozornost širšího světového publika k world music.

Musicians of the Nile patří společně s Taraf De Haidouks, Musafir či Kočany Orkestar k tomu nejlepšímu a nejznámějšímu, co zbylo z bohaté cikánské tradice. Návštěvníci prvního Respectu v r. 98 mohli uvidět Musiciens of the Nile ve filmu Tonyho Gatliffa „Latcho Drom".