Turecko / Kurdistán

SIVAN PERWER

Básník, zpěvák a hráč na saz Sivan Perwer je předním kurdským umělcem současnosti. Obecenstvo uchvacuje nejen jeho charizmatická a kontroverzní osoba, ale také jeho hlas, silná emotivnost a hypnotický rytmus. Jeho písně, a to dokonce i ty milostné, byly dlouhou dobu zakázány v Iráku, Íránu a Turecku, protože jsou v kurdštině. Kazety s nahrávkami se předávaly z ruky i přes riziko uvěznění nebo smrti z ruky do ruky. V Turecku jsou dodnes povoleny jen jeho tradiční milostné písně.

Sivan se stal slavným na univerzitě v Ankaře v 1972 – v době protestů Kurdistánu proti irácké nadvládě. Jeho podomácku vyrobené nahrávky se pašovaly přes hranice, tisíce lidí si jej přicházelo poslechnout naživo a v jeho hudbě nacházelo samotnou podstatu kurdské mentality. V roce 1976 ze strachu o svůj život a o rodinu odchází z Turecka do Německa a nahrává své první album se zpěvy z Kurdistánu u Auvidis/Etnic.

Dnes žije v Evropě a většinu času tráví cestováním a hraním po celém světě. V roce 1992 vystoupil na koncertě Live Aid pořádaném Bobem Geldoffem a Geofreyem Archerem. Výtěžek koncertu byl věnován na pomoc Kurdům v době války v Zálivu.