> <

Eliades Ochoa

Kuba |

Star of Buena Vista Social Club

Eliades Ochoa, hvězda kubánské hudby číslo jedna, kytarista, zpěvák a spoluzakladatel legendárních BUENA VISTA SOCIAL CLUB. Ochoův hlas známe z legendárního nestárnoucího hitu této kapely „Chan Chan“, který má každoročně na streamovacích platformách miliony poslechů. Za světově proslulé album tohoto souboru získal v roce 1997 svou první cenu Grammy a za dokumentární film WIMA WENDERSE „Buena Vista Social Club“ byl nominován na Oscara. Eliades, jeden z nejznámějších kubánských "soneros" všech dob, významný představitel tradiční kubánské hudby a nejlepší kytarista své generace přijíždí do Prahy se svým novým albem "Guajiro". Naživo uslyšíte jak písně z nového alba, tak legendární nestárnoucí hity z repertoáru BUENA VISTA SOCIAL CLUB v originálním podání.

Ochoa, přezdívaný kubánský Johnny Cash, se narodil 22. června 1946 v Songo la Maya v Santiagu de Cuba. V roce 1969 se Eliades připojil ke kapele Septeto Típico Oriental a v roce 1970 oficiálně vstoupil do Casa de la Trova, kde začal pravidelně vystupovat. V roce 1982 se stal součástí souboru Cuarteto Patria jako jeho vedoucí, aranžér, zpěvák a sólový kytarista. V 80. letech se účastnil turné s Compay Segundem a společně s ním nahrál první verzi skladby “Chan Chan”. Jeho způsob hry na kytaru v této kultovní písni se stal charakteristickým znakem, který dodnes inspiruje jak muzikanty, tak jeho posluchače.

Na albu “Sublime Ilusión” vydaném u Virgin Records se podíleli Charlie Musselwhite, David Hidalgo z Los Lobos a Ry Cooder. V roce 2010 natočil album “Afrocubism” za doprovodu své skupiny Patria a významných hudebníků z Mali. National Geographic toto album ocenil jako nejlepší album roku v kategorii world music. V roce 2012 vydal album “Un Bolero Para Ti”, které získalo čtyři Grammy.

Spolupracoval mimo jiné s takovými hvězdami jako je Enrique Bumbury, Luis Eduardo Aute, Manu Dibango, Jarabe de Palo, Blof Umoja, Charlie Musselwhite, Moncho, Armando Manzanero, Descemer Bueno, Pablo Milanés. V roce 2013 byl vybrán, aby se zúčastnil pocty Bobu Dylanovi.

V prosinci 2018 byl uveden dokumentární film “Eliades Ochoa from Cuba to the World” o jeho umělecké kariéře. Film získal několik ocenění a byl uveden na významných filmových festivalech po celém světě.

Další akce

Vstupenky na Eliades Ochoa Online předprodej

Pro novináře

Partneři