> < Junun band

Junun

Indie/Izrael |

Shye Ben Tzur & Rajasthan Express - strhující dialog mezi východem a západem, mezi minulostí a současností

Nejodvážnější žánrová kolize posledních let vznikla, když se kytarista Radiohead Jonny Greenwood setkal s izraelským hudebníkem Shye Ben Tzurem, mistrovským znalcem indické hudby.

Výsledkem je projekt Junun, superband 20 osobností indické hudby. Vzácné spojení navzájem rozdílných žánrů sahá od spirituálních zpěvů qawwali až po burácející indickou dechovku. K sofistikovanému provázání kontrastujících prvků přispěl i Nigel Godrich, stálý producent Radiohead. I když Jonny Greenwood projekt inicioval, koncertuje s ním jen zřídka – ale na letošní turné Radiohead si vybral Junun jako předkapelu. Roli kapelníka přebírá Shye Ben Tzur, který jako první spojil sufijské náboženské zpěvy s hebrejskými texty. Zrod projektu dokumentuje film, promítaný před festivalem Respect, který natočil americký kultovní režisér Paul Thomas Anderson, 6x nominovaný na Oscara (Až na krev, Skrytá vada).
Název Junun znamená Vášeň, a Jonny Greenwooda k projektu inspiroval zážitek z izraelské pouště Negev. „Slyšel jsem tam skupinu s arabskými houslemi, zajímavý mix s indickými prvky. Nejlepší skladbu, jak jsem později zjistil, napsal právě Shye Ben Tzur. Od té chvíle jsem věděl, že ho musím najít. Vždy jsem byl skeptický, když se rockeři pouštěli do world music — ale existují výjimky. Jednou z nich je Damon Albarn, který pracuje s hudebníky z Mali, a dalším je právě Shye Ben Tzur.” Ten se narodil v New Yorku, vyrůstal v Izraeli a velkou část života prožil v Indii, kde studoval u muslimských hudebních mistrů. Jeho přístup je převratný tím, že spojuje principy, dosud považované za ostré protiklady. Oženil se s dcerou sufijského spisovatele a učence Zahurul Hassan Shariba – a se svojí rodinou slaví muslimské i židovské svátky.
Překvapivé je, že Junun nezní jako hudební fůze, což je na poli indické hudby často praktikované účelové propojení. Výsledek lze spíš přirovnat k suitě, hudebnímu řetězci, jehož články harmonicky navazují, v každém z nich vynikne odlišná část pestrého spektra indických stylů, a vše je propojeno zkušenou rukou hudebního znalce. Suitou vás provázejí extatické vokální improvizace, perlivé figury indického harmonia, jemně dávkované tóny kytary — a exploze indických perkusí či hřmot dechových nástrojů tu působí jako interpunkce.
Kytarista a skladatel Jonny Greenwood s režisérem Paulem Thomasem Andersonem mnohokrát spolupracoval jako autor filmové hudby. Anderson dvacetičlennou sestavu Junon zachytil ve stejnojmenném impresionistickém filmovém dokumentu, který měl světovou premiéru na New York Film Festivalu — a česká premiéra proběhne v rámci festivalu Respect.

Další akce

Vstupenky na Junun Online předprodej