> <

Kefaya & Elaha Soroor

Velká Británie |

Reggae v perštině, indický jazz, pop ze severní Afriky i post–punk. Kefaya vytváří hudební road movie na trase Irán-Arménie-Turecko-Afrika.

Kefaya & Elaha Soroor – Britská imigrantská elita na jednom pódiu. Elaha Soroor se věnovala západní i afgánské hudbě a tajně, proti vůli svých rodičů, koncertovala se svou kapelou po Afghánistánu. Roku 2009 zvítězila v TV talentové soutěži Afghan Star a vydala nahrávky, nichž kritizovala fundamentalistické tresty. Jako odvetu se ji a členy rodiny islamisté několikrát pokusili zavraždit, což vedlo k emigraci do Velké Británie, kde se připojila ke skupině Kefaya, projektu, v němž se propojují reggae v perštině, indický jazz, pop ze severní Afriky i post–punk. Kefaya vytváří hudební road movie na trase Irán-Arménie-Turecko-Afrika.

Zpěvačka Elaha Soroor se narodila v Iránu, kam její rodiče dočasně emigrovali z Afganistánu v době občanské války. Když se pak roku 2005 do Afganistánu vrátili, Elaha pracovala na severu země jako rozhlasová reportérka a též působila jako undergroundová učitelka v době, kdy Taliban zakázal vzděláváni žen. Pod tlakem fundamentalistů s vyhrůžkami smrtí se rodina přesunula do Kábulu. Po emigraci do Londýna začala Elaha spolupracovat se sestavou Kefaya, která roku 2017 získala cenu časopisu Songlines. Nové album Songs Of Our Mothers je sbírkou lidových afgánských písní s ženskou tématikou. Na albu se podílely tak významní umělci jako indická houslistka Jhotsna Shrikanth, iránský exilový zpěvák Mohsen Namjoo a indický bubeník Sarathy Korwar. V organickém spojení kořenů a současných stylů je album ostrým protestem proti patriarchismu a oslavou ženské samostatnosti. Časopis Mojo píše: “Elaha Soroor posouvá tradiční afgánské písně do moderního kontextu. Dokáže zpívat reggae v perštině, indický jazz, pop ze severní Afriky i post–punk. Kefaya vytváří hudební road movie na trase Irán-Arménie-Turecko-Afrika.

Elaha Soroor pochází z afgánského etnika Hazara, které je třetí největší skupinou v místní populaci. V době Talibanu byly Hazarové častým terčem sektářských islámských útoků ze strany majoritních Sunnitů. V Kábulu studovala Elaha západní i afgánskou hudbu a tajně, proti vůli svých rodičů, koncertovala se skupinou Aryan. Roku 2009 zvítězila v afgánské TV talentové soutěži Afghan Star a vydala první nahrávky. V jedné z nich kritizovala fundamentalistické tresty ukamenováním, jako odvetu se ji a členy rodiny islamisté několikrát pokusili zavraždit, což nakonec vedlo k emigraci do Velké Británie. Kefaya je společný projektem imigrantů a profesionálních umělců pod vedením producentské dvojice Giuliano Modarelli a Al MacSween, k pravidelným spolupracovníkům patří hudebníci z celého světa, např. saxofonista Daniele Sepe a zpěvačka Alessia Tondo z Itálie, zpěvák flamenca Chico Pere, kubánský jazzový houslista Omar Puente, kurdská zpěvačka Olcay Bayir. Název Kefaya pochází z arabštiny a znamená “dost”, což bylo nejčastější heslo na demonstracích dnes známých jako Arabské jaro.

 

 

Další akce

Vstupenky na Kefaya & Elaha Soroor Online předprodej

Pro novináře

Partneři