> <

Lakecia Benjamin

USA | R+

Odkaz Alice a Johna Coltrane / jazz, hip hop, soul

Výjimečná jazzová saxofonistka Lakecia Benjamin přijíždí do Prahy se svým právě vydaným albem "Phoenix". Album produkovala Terri Lyne Carrington, držitelka několika cen Grammy, a obsahuje hvězdnou sestavu speciálně vybraných hostů: Dianne Reeves, Georgia Anne Muldrow, Patrice Rushen, Sonia Sanchez, Angela Davis a letos zesnulý Wayne Shorter.

Název nového alba “Phoenix” je dvojí metafora. Lakecia Benjamin odkazuje na New York, ve kterém vyrůstala a který během pandemie pomalu umíral a pak se znovu probouzel k životu. Je to ale také osobní odkaz na blízkost smrti, které na podzim roku 2021 zázračně unikla po vážné autonehodě. “Phoenix” se dá také chápat jako další stratosférický vzestup umělkyně, která rozhodně ví, co chce říct a jak to říct, a přitom ctí své mentory a tradici, která tu byla před ní.

I když Lakecia Benjamin figuruje především v jazzových projektech, šíři jejího talentu dokumentuje spolupráce se Stevie Wonderem a ikonami hip-hopu jako DJ Premier či Missy Elliott. Své předposlední album věnovala dvěma velikánům, kteří změnili historii jazzu: saxofonistovi Johnu Coltranovi a jeho manželce, multiinstrumentalistce Alici. Album Pursuance: The Coltranes je projektem, jehož hloubka i rozsah nemá obdoby. Lakecia na něj přizvala 40 jazzových osobností tří generací – jsou to Ron Carter, Regina Carter, Dee Dee Bridgewater, Meshell Ndgecello, Steve Wilson a další. Album produkoval 83letý Reggie Workman, jehož vláčné basové linky doprovázely desítky nahrávek Johna i Alice Coltranových.

Lakecia Benjamin vyrůstala v New Yorku obklopená hudbou několika generací. I když nikdo z rodiny nebyl muzikant, hudba v domě neustále zněla: “V každém patře se hrálo něco jiného,” vzpomíná na své dětství. “Pokud jsem chtěla slyšet něco starého z 20. a 30. let, šla jsem za svojí prababičkou. Babička byla naopak fanouškem Stevieho Wondera, její matka poslouchala současný hip-hop: Biggie, Tupac, Snoop Dogg. Ve 13 letech slyšela Lakecia poprvé Alici Coltrane: “Ostatní hudbu jsem vnímala přes mozek, ale tohle byla srdcovka.” Producenta a basistu Reggie Workmana označuje za svého “kmotra”, byl totiž u přijímacích zkoušek, když se hlásila na akademii. “Při natáčení alba jsem potřebovala někoho, kdo zaručí, že ta hudba bude držet pohromadě. Někoho, kdo u toho byl, když ji John či Alice vytvářeli. Nešlo mi o to, aby mě dirigoval a vedl. Vybrala jsem si ho jako producenta, protože manžele Coltranovy znal osobně. A myslím, že Reggie ocenil to, že skládám hold nejen Johnu Coltranovi, ale i jeho ženě Alici. “

Další akce

Vstupenky na Lakecia Benjamin Online předprodej

Pro novináře

Partneři