> <

Large Unit Ethiobraz

Různé |

Koncert přeložen, nový termín v jednání.

Large Unit Ethiobraz - 23členný big band, pod vedením elitního bubeníka Paala Nielssena-Love, je osudovým střetnutím severských jazzmanů, progresivních hráčů z Brazílie, kytaristy Terrieho Ex z holandských post-punkových experimentátorů The Ex a etiopské elity z undergroundového klubu Fendika, které hudbu navíc obohacují tancem. Soubor Fendika se na Respect Festivalu představil již dvakrát – z toho jednou jako součást Getatchew Mekuria & The Ex and Friends.

Vizionářský big band Large Unit Ethiobraz s umělci z Afriky i Latinské Ameriky je prvním počinem svého druhu. Jeho vedoucí, bubeník Paal Nilssen-Love se k uznávaným evropským bubeníkům zařadil ještě před třicítkou. Když poprvé vyjel do Etiopie roku 2009, změnilo to jeho život stejně jako cesta do Brazílie o 4 roky později, kdy založil Large Unit. Z něj se vyvinul projekt Ethiobraz, který je osudovým střetnutím skandinávských jazzmanů, progresivních hráčů z Brazílie, kytaristy Terrieho Ex z holandských post-punkových experimentátorů The Ex a etiopské elity z undergroundového klubu Fendika. Posledně jmenovaný soubor Fendika se na Respect Festivalu představil již dvakrát – z toho jednou jako součást Getatchew Mekuria & The Ex and friends. Tento obří projekt Large Unit Ethiobraz s 23 členy na pódiu se poprvé představil na Molde Jazz Festivalu v roce 2018. Záznam z tohoto koncertu nakonec vyústil v nahrávku, která vyšla v prosinci roku 2019 a dnes Large Unit Ethiobraz vystupují jako třiadvacetičlenný soubor včetně Terrieho Ex. Paal Nilssen-Love je hudebníkem známým také z kapel jako The Thing, Ballister, Hairy Bones, Chicago Tentet nebo Original Silence. Spolupracoval rovněž s dalšími muzikanty jako je Arto Lindsay, Otomo Yoshihide, Akira Sakata, Ken Vandermark, Jim O´Rourke, Peter Brötzmannem, Thurston Moore a mnoho dalších.

Paal Nilssen-Love pochází z města Molde, které leží severně od Osla a je dějištěm jednoho z nejstarších evropských jazzových festivalů. Ten se koná od roku 1961. Nilssen-Love se zde narodil roku 1974, jeho rodiče vedli jazzový klub, Paal se naučil na bicí svého otce, jako teenager hrál free jazz a později se přesunul do Osla. Prošel řadou mezinárodních sestav, podílel se na více než 50 albech, v Oslu vede vlastní festival zaměřený na improvizaci. Když ve svých 28 letech vystoupil na festivalu v Molde v celkem 9 různých sestavách, kritik Dan Quelette napsal v renomovaném časopise Down Beat: “Program přinesl jeden zázrak, a tím byl Nilssen-Love, jeden z nejvíce inovativních, dynamických a všestranných hudebníků v jazzu.”

Když se s Paalem poprvé setkal Pat Metheny na jazzovém festivalu v Molde, prohlásil: “Je to nejlepší jazzový hráč, jakého jsem v posledních letech slyšel.” Navzdory obsazení sleduje zvuk komorní polohu, s akcentem na etiopskou zpěvačkou Nardos Tesfay a nástroje jako brazilské berimbau či krar a masengo z Etiopie. Jazzové dechy se uplatňují především v afrobeatové poloze společně s baterií brazilských bubnů, jedinečný vizuální dojem dotváří autentická taneční skupina z Addis Abeby.

První podoba projektu Ethiobraz vznikla roku 2018 u příležitosti pětiletého výročí Large Unit na festivalu v Molde ve spojení s ansámblem Fendika. Jeho vedoucí, tanečník Melaku Belay, patří ke klíčovým osobnostem expandující hudební scény v Addis Abebě, a je prvním etiopským umělcem, který představil typicky etiopskou taneční formou esketa na světových podiích. Etiopskou sekci tvoří v bigbandu celkem 6 umělců.

Další akce

Vstupenky na Large Unit Ethiobraz Online předprodej

Pro novináře

Partneři