> <

Lee Ranaldo & Raül Refree

USA, Španělsko | OM

Koncert přeložen, nový termín v jednání.

Lee Ranaldo, spoluzakladatel Sonic Youth, legendy newyorského experimentálního rocku, odmítá setrvat ve vyjetých kolejích, každý jeho nový projekt je odlišný a daleko od mainstreamu. Během své dráhy byl písničkářem, výtvarníkem, básníkem, a první sólové album směroval na invenční a trendům nepoplatné rockové písně. Když se toku 2014 ocitl se svojí kapelou The Dust ve Španělsku a souhrou náhod měl týden volna, usadil se ve studiu v Barceloně a natočil akustické album.

Producentem byl Raül Refree, jeden z nejoriginálnějších evropských hudebních vizionářů, známý z alb zpěvačky Rosalie. Jejich partnerství pak nastartovalo novou kapitolu v Ranaldově tvorbě — projekt Names of North End Women. “Neplánovali jsme rockové album, šli jsme do zvukových experimentů,” vzpomíná Ranaldo. Obloukem se vyhnuli stereotypům: skoro žádná kytara, ale kouzla s analogovými pásky a kazetami, marimbou či vibrafonem. Poněkud tajemný název vznikl v kanadském městě Winnipegu, kde ulice nesou křestní ženská jména: Lydia, Kate, Dagmar, absence příjmení evokuje pocit tajemství i univerzálnosti. 

Odborníci řadí Ranalda mezi nejoriginálnější kytaristy posledních dekád, spolupracoval s experimentálním skladatelem Glennem Brancou i jazzovým improvizátorem Williamem Hookerem. Jeho skupina The Dust vznikla, když natáčel své první sólové album, ke klenotům tehdejších koncertů patřily unplugged akustické mezihry – a právě na tuto delikátní polohu se Ranaldo zaměřil v nové verzi projektu Acoustic Dust, s níž vystoupil roku 2016 v Praze. “Se Sonic Youth a později při natáčení prvních dvou sólových alb jsem se držel jednoho formátu: dvě kytary, basa a bicí. Raül měl odlišný názor: ‘Zkusíme to jinak, změníme rytmy, zvukové textury i nástroje.'” Raül Refree patří k nejprogresivnějším producentům jižní Evropy, byl to on kdo inicioval nové pojetí flamenca v nahrávkách zpěvaček Rosalie či Sílvie Pérez Cruz, mezinárodní ocenění získala i jeho filmová hudba. 

Další akce

Vstupenky na Lee Ranaldo & Raül Refree Online předprodej

Pro novináře

Partneři