> <

Los Wembler’s de Iquitos

Peru |

Vision del Ayahuasca – Směs afro-latinských rytmů, surfových kytar, latinské psychedelie a peruánských melodií.

Los Wembler's De Iquitos: peruánští indiáni z Iquitos, pionýři psychedelické cumbie. Kořeny skupiny sahají roku 1968, kdy peruánský kytarista S. S. Saavedra se svými pěti syny odstartoval zrod amazonské psychedelie. Po padesáti letech jeho sedmdesátileté děti slaví comeback. Skladby nového alba Vision del Ayahuasca vznikly v Peru, skupina je ale natočila uprostřed evropského turné ve Francii v analogovém studiu Back to Mono během tří dnů. Časový limit energii a intenzitu alba ještě akceleroval. Po hudební stránce se jedná o směs afro-latinských rytmů, surfových kytar, latinské psychedelie a melodií peruánských Indiánů. To vše jsou v 21. století ostře sledované a aktuální zdroje, které u nás zazní poprvé.

Latinskoamerická psychedelie byla před západním světem dlouho skrytá, globálnímu publiku ji přiblížil David Byrne, mnohaletý propagátor jihoamerické hudby. Životní styl kalifornských hippies, hudba Pink Floyd či Doors výrazně zasáhla i Latinskou Ameriku, aniž by si toho anglosaský svět všiml. Psychedelie vytvořila v Latinské Americe řadu unikátních novotrarů, zcela odlišných od těch anglosaských. Paralely byly i v širším kontextu. Zatímco v Kalifornii či Evropě dominovalo syntetické LSD, Latinská Amerika měla k dispozici psychedelika z přírodních zdrojů, od mexických kaktusů přes magické houby až po peruánskou lianu ayahuasca, podle níž Los Wemblers pojmenovali své poslední album. K dalším velikánům žánru patří hudebně zcela odlišná kapela Os Mutantes z Brazílie. Její kultovní statut potvrzuje vysoké umístění v odborných žebříčcích, například dvanáctá pozice v tabulce 50 Most Out-There Albums of All Time časopise Mojo anebo devátá na seznamu nejlepších brazilských alb v časopise Rolling Stone.

Los Wemblers vznikli ve městě Iquitos.To leží uprostřed amazonské džungle a má kuriozní prvenství: je totiž největším městem, které je nedostupné autem. Žije tu půl milionu lidí a nejbližší silnice je vzdálená šest dnů cestou lodí. Dominantním rytmem skupiny je cumbia, v dnešní latinskoamerické hudbě ten nejsilnější fenomén. Cumbia vznikla původně v Kolumbii, tvrdí se, že její rytmus imituje pohyby otroků v okovech, z Afriky pochází i název. Později tanec pronikl přes Mexiko do celé Jižní Ameriky. Vývoj probíhal téměř sto let, přispěl k němu i mexický DJ, který kolumbijskou cumbii zpomalil. Dolů posunuté je nejen tempo, ale i výška tónů. Pomalejší verze cumbie pak začala žít vlastním životem s odlišným nástrojovým obsazením.

I v době největší popularity vystupovali Los Wemblers hlavně v domovském městě Iquitos a sousedních oblastech. Na počátku 80. let omezili koncerty na lokální večírky či společenské akce. Od roku 2000 jejich styl objevovala nová generace, jako chybějící spojení mezi tradiční cumbií a novými styly. Roku 2007 vydala kultovní newyorská značka Barbès retro album Roots of Chicha: Psychedelic Cumbias from Peru, které odstartovalo comeback. Na odkaz Los Wemblers navázala nová generace elektronických hudebníků z Latinské Ameriky, roku 2015 získali Los Wemblers pozvání na jednu z nejvýznamnějších přehlídek tradičního umění, Smithsonian Folklife ve Washingtonu DC.

Další akce

Vstupenky na Los Wembler’s de Iquitos Online předprodej

Pro novináře

Partneři