> < Qwanqwa

Qwanqwa

Etiopie | R+

Etiopská superskupina kombinující jednostrunné a pětistrunné housle

V nabídce world music patří etiopská hudba k nejvybranějším lahůdkám - a Qwanqwa má na tomto poli pověst superskupiny, která posouvá zvuk tradičních nástrojů do nového kontextu. Sestavu tvoří spolu se špičkovými etiopskými instrumentalisty klasicky vzdělaná hráčka na pětistrunné elektrické housle Kaethe Hostetter s obdivuhodně širokou praxí - hrála s Bostonskou filharmonií i Fredem Frithem či Butch Morrisem. Výraznou stopu v historii skupiny zanechali veteráni holandského punku The Ex, kteří spolupracovali snad se všemi významnějšími etiopskými hudebníky včetně členů Qwanqwa. Hudba skupiny stojí na instrumentálním zvuku a širokém dynamickém rozpětí, od intimně tichých pasáží přes psychedelické fantazie až po výbušnou rockovou show. Etiopskou esenci reprezentují jednostrunné housle masenqo i harfě podobný krar, nástroje dodnes používané improvizujícími folkovými etiopskými písničkáři. Dalším zásadním nástrojem je kebero, velký buben, který se na rozdíl od Evropy v Etiopii stále používá při bohoslužbách.

Za své unikátní postavení vděčí etiopská hudba jak své odlišnosti od ostatních afrických stylů, tak i řadě výjimečných osobností – včetně Mulatu Astatkeho, průkopníka ethiojazzu, který inspiroval například film Zlomené květiny Jima Jarmusche. Název Qwanqwa znamená v překladu “jazyk”, což je symbolickým zvýrazněním universální funkce, jakou hudba skupiny reprezentuje. Ta vznikla před šesti lety a v Praze představí i hudbu ze svého nového alba, které vyjde počátkem příštího roku. Respektovaný britský časopis The Wire skupinu řadí k průkopnickým kapelám, které kombinují lokální tradice s elektrickými zesilovači, aniž by přitom přerušili vazbu na kořeny.

Line up :
– Misale Leggesse – kebero (goat skin drum)
– Mesele Asmamaw  – krar
– Anteneh Teklemariam  – bass krar
– Endris Hassan – masinko
– Kaethe Hostetter – electric 5 strunné housle

Členové skupiny Qwanqwa vystupovali či vystupují s umělci jako :
Getachew Mekuria, Mohammed “Jimmy” Mohammed, Thurston Moore, Nile Project, Fendika, Mulatu Astatke, Addis Acoustic, Mahmoud Ahmed, Fred Frith, Butch Morris, Ethiocolor, The EX, Atse Teodros, Imperial Tiger Orchestra.

Qwanqwa vystupovala na význačných světových podiíích např:
Lincoln Center, Bonnaroo Jazzfest (New Orleans), Moers Festival, Roskilde, WOMEX, WOMAD and další.
Pochází z Addis Abeby, kde odehrají okolo třiceti koncertů ročně.
V roce 2016 vystoupili na Roskilde festivalu a odborná porota je vybrala na letošní Womex, ze kterého příjíždějí do Prahy.
Od svého založení v roce 2012 vydali dvě alba.Momentálně dokončují práce na třetím, které vyjde zkraje příštího roku u FPE records.

Další akce

Vstupenky na Qwanqwa Online předprodej

Pro novináře

Partneři