Soundbridges – Thomas Lehn, Ken Vandermark, Martin Blume, Matthias Muche

DE, USA | OM

Německo-americká supersestava extrémních improvizátorů

Skupinu založil roku 2021 bubeník Martin Blume s dalšími špičkovými improvizátory: hráčem na klasické syntezátory Thomasem Lehnem a trombonistou Matthiasem Muche. Když se po lockdownu obnovila možnost cestování, přizval Kena Vandermarka, renomovaného saxofonistu z Chicaga. V atypickém nástrojovém složení přebírá roli basy a bicích syntezátor, což vytváří zcela novou a originální zvukovou koncepci. Hráči zvyšují napětí aniž by jen přidávali na hlasitosti, kličkují mezi zcela nečekanými notami a ve zdánlivém chaosu budují drama, klid i ticho. Název Soundbridges je převzat z kinematografie, kdy dva kontrastující záběry propojí zvuk či hudba. Se světem filmu souvisejí i názvy skladeb, tak například klíčová kompozice 39 Steps je poklonou špionážnímu horroru Alfreda Hitchcocka.

Kritika srovnává hudbu Soundbridges s legendárním triem Deep Listening Band, které vedla jedna z největších postav nové hudby 20. století, Američanka Pauline Oliveiros. Vůdčím duchem Soundbridges je špička světového free jazzu, Ken Vandermark, saxofonista, klarinetista a skladatel. Svoji dráhu začal v Bostonu, a jako mladý hudebník  získal sérii významných cen. Zvítězil v anketě časopisu Cadence, postoupil do finale Herb Alpert Fellowship, a jako ocenění tvůrčího talentu si vysloužil grant MacArthur Fellowship ve výši čtvrt milionu dolarů. Od roku 1989 žije v Chicagu, kde pracoval s hudebníky světové pověsti – Hal Russell, Paal Nilssen-Love, Hamid Drake, Fred Anderson. Už čtvrt století má pozici stálice americké jazzové scény a je členem skupin Sonore či Peter Brötzmann Chicago Tentet. Významným bodem jeho tvorby byla vlastní aranžmá skladeb jazzových velikánů – Sonny Rollins, Joe McPhee, Cecil Taylor a dalších. Roku 2005 Vandermark prohlásil: “Když jsem upravoval některé z kompozicí mých nejoblíbenějších autorů, spoustu jsem se toho naučil, ale teď nastal čas abych se soustředil výhradně na své vlastní nápady.” Vynikal vždy jako flexibilní a nadžánrový talent, vedle jazzu se pohyboval ve spřízněných oblastech – free impro, noise, rock.

Koncert Soundbridges popisuje kritika takto: “Jeden free jazzový útok následuje za druhým. Po čtyřech minutách přijde překvapení – klidná pasáž.  Mimozemské tóny z vesmíru náhle přeruší děsivé zpětné vazby, které vzápětí protnou trhající se tóny doprovázené uměřeným tlukotem bubnů i kovových perkusí. Tiché i dynamické pasáže se střídají dalších 50 minut, aniž by hudba ztratila pevnou půdu pod nohama. Skladba kulminuje hlasitým výbuchem, pod jehož slupkou se ovšem skrývá detailně propracovaná struktura.”

Další akce

Vstupenky na Soundbridges – Thomas Lehn, Ken Vandermark, Martin Blume, Matthias Muche Online předprodej

Pro novináře

Partneři