> < Spinifex

Dvoukoncert z Amsterdamu: Spinifex a Gerri Jäger

Nizozemsko | OM

Extrémní improvizace s matematickou přesností, punkovým řízem a vizí Orientu

Holandsko je velmocí nejen v syrové experimentální hudbě - ale i ve vytváření mostů k dalším kulturám. Spinifex vycházejí nejen z jazzové improvizace, ale i z orientálních rytmických struktur turecké či indické vážné hudby.

Na albu Amphibian Ardour použili sufijské melodie kurdského, tureckého a pakistánského původu, což byla myšlenka natolik průrazná, že z ní vznikl samostatný projekt Soufifex, čerpající z orientálních transovních zpěvů. Skupina jej představila i českému publiku na festivalu Jazz Goes to Town loni na podzim v Hradci Králové.  Sestavu tvoří špičkoví hráči známí z projektů jako  PolyBand, Cactus Truck či Made To Break. Její styl pracuje s ostrým kontrastem mezi komplikovanými a přesně určenými rytmy a zcela  svobodnou improvizací, což kritika popisuje přívlastky jako “jazzcore” či  “math-metal”. Navzdory technické náročnosti  znějí Spinifex jako oslava umělecké svobody, čiší z nich radost i naprostá nezávislost na tradičních formách a stylech.  Dalším dobrým příkladem je kritikou velmi ceněné album Hipsters Gone Ballistic,  které otevírá devítiosminový rytmus propojený s kousavým pankáčským postojem což je koncept blízký hudebním blížencům ze skupiny The Ex. 

Gerri Jäger

Semi-structured improvisation and elements of composition using drums, electronics, vintage yamaha keyboard and a drum synthesizer. “The highlight of the first REWIRE festival day was the solo performance by drummer Gerri Jäger, who had wired his kit onto a tangle of electronics. The fact that he knew so well to find his way in a setting in which he processed drums and cymbals and simultaneously operated synthesizers, FX pedals and a mini-keyboard, aroused amazement and admiration. Above all he managed to make exciting music with such virtuosity, and the help of sound engineer Sandor Caron.” Gonzo Circus, Rene van Peer.

Další akce

Vstupenky na Dvoukoncert z Amsterdamu: Spinifex a Gerri Jäger Online předprodej

Pro novináře

Partneři