> <

Susheela Raman

Velká Británie |

Susheela Raman – Ghost Gamelan: Rytmický minimalismus z Jávy v pojetí indo-londýnských novátorů.

Gamelan zpochybňuje evropský smysl pro tonalitu a rytmus, výsledkem je spíše hudba nadpozemská, nežli "world music". Album Ghost Gamelan je expedicí do hraničních světů mezi kulturami, které vzdorují vzájemnému překladu, do tajemných okamžiků mezi existencí a neexistencí. Cyklické rytmické struktury gamelanu ovlivnily Clauda Debussyho, Pilipa Glasse, celou generaci amerických minimalistů i rockové avantgardisty Sonic Youth. Susheela Raman a její kytarista Sam Mills se na projektu spojili s indonéským skladatelem Gondrongem Gunarto, a tak před dvěma lety vznikla deska Ghost Gamelan, nominovaná prestižními deníky Le Monde a Guardian na album roku. Hudební mystérium alba umocňuje filmový doprovod: atmosférické záběry, s inspirací u Davida Lynche, pořídil věhlasný hudební fotograf Andrew Catlin. Susheela Raman byla v roce 2001 nominována na Mercury Prize, v Praze poprvé vystoupila v roce 2005 na festivalu Respect.

Susheela Raman mládí strávila v Austrálii, zpívala rock a blues, ve dvaadvaceti začala studovat zpěv v Indii a znovuobjevila vlastní identitu. Producentem, kapelníkem i manželem zpěvačky je kytarista Sam Mills, známý z projektů značky Real World Petera Gabriela. Spolupracují od roku 1997 a jejich projekty mnohokrát provokovaly hudební puristy. Když zpěvačka koncertovala s muzikanty z jižní Indie, bulvární noviny v Madrásu psaly, že je posedlá ďáblem, na jevišti se chová jako šašek a hybridní kulturou svádí mládež na šikmou plochu. Seriozní kritika u její hudby naopak oceňuje indickou spiritualitu sahající až do starověku i promyšlený a neokázalý výběr témat.

Inspirací projektu Ghost Gamelan jsou umělecké ansámbly indonéských šlechtických dvorů. K prvnímu setkání evropské kultury s gamelanem došlo na Světové výstavě v Paříži roku 1889, jejíž dominantou byla čerstvě dostavěná Eiffelova věž. V rámci expozice vystupoval gamelan, jehož koncerty pravidelně poslouchal tehdy sedmadvacetiletý skladatel Claude Debussy. Susheela Raman s projektem Ghost Gamelan vystoupila v Queen Elizabeth Hall v Londýně i v divadle Petera Brooka v Paříži. Na pódiu zpěvačku i jejího kytaristu doprovází bubeník Malcolm Catto, unikátní hráč se zkušeností z řady projektů, s nimiž několikrát koncertoval i v Praze, včetně skupiny Heliocentrics, etiopské legendy Mulatu Astatkeho, jazzového průkopníka Marshalla Allena i afobeatového veterána Orlanda Juliuse. Cattova hudba proniká do světa i prostřednictvím samplů, které použil například Kanye West. Dalšími spoluhráči jsou houslista Raven Bush, synovec slavné zpěvačky Kate Bush, a virtuózní londýnský basista Peter Bennie

Další akce

Vstupenky na Susheela Raman Online předprodej

Pro novináře

Partneři