Terrie Ex & Ken Vandermark

Nizozemsko | OM

Terrie Ex a Ken Vandermark vystoupí v Praze!

Oba hráči jsou ve svém žánru legendami. Kytarista Terrie Ex, zakládající člen avantgardních punkrockerů The Ex z Amsterdamu, působí souběžně v projektech experimentální hudby, hrál se Sonic Youth i Johnem Calem. Saxofonista a klarinetista Ken Vandermark patří tři dekády ke špičkám amerického free jazzu. Oba hráli společně v kvartetu Lean Left a The Ex & Brass Unbound, jako duo absolovovali své první evropské turné před 8 lety. Výsledkem je unikátní spolupráce dvou mistrů improvizace, kteří uvnitř bezbřehé invence vytvoří detailně koordinovaný a kompozičně vyvážený výsledek. Každý z nich přináší svůj díl vysoce individualistické hudební zkušenosti.

Ken Vandermark začal svoji dráhu v Bostonu, a už na jejím počátku získal sérii významných cen. Zvítězil v anketě časopisu Cadence, postoupil do finale Herb Alpert Fellowship, a jako ocenění tvůrčího talentu získal grant MacArthur Fellowship ve výši čtvrt milionu dolarů. Od roku 1989 žije v Chicagu, kde pracoval s hudebníky světové pověsti jako Hal Russell, Paal Nilssen-Love, Hamid Drake, Fred Anderson atd. K jeho významným počinům patří vlastní aranžmá skladeb jazzových velikánů – Sonny Rollins, Joe McPhee, Cecil Taylor a dalších. Je stálým členem skupin Sonore, Peter Brötzmann Chicago Tentet a též vede kvartet Made To Break. Roku 2008 ho časopis Time zařadil na seznam “40 Cultural Heroes”.

Terrie Ex, vlastním jménem Terrie Hessels, má ke svému nástroji nekonvenční vztah: když zakládal skupinu The Ex, převzal roli kytaristy, protože nikdo jiný neměl o kytaru zájem. Bylo to na vrcholu punkrockové exploze, The Ex tehdy získali označení “anarcho-punk”. Terrie Ex se prosadil nejen jako improvizátor. ale i jako producent či spoluhráč afrických umělců, k nimž patří Konono No.1 z Konga či etiopští hudebníci Tsehaytu Beraki, Getatchew Mekuria a Mohammed Jimmy Mohammed.

Další akce

Vstupenky na Terrie Ex & Ken Vandermark Online předprodej

Pro novináře

Partneři