Mezi pianisty je Hamasyan unikátní postavou. Jazz spojuje se svými arménskými kořeny, lyrickou průzračnost vyvažuje výlety do heavy metalu. Hamasyanovo poslední album The Call Within kritika označuje za jeho hudebně nejintenzivnější počin, plný šokujících kontrastů. "Arménskou hudbu jsem znovuobjevil díky hráčům jako Jan Garbarek či Keith Jarrett, kteří skvěle propojili jazzové myšlení s lidovou melodikou," vysvětluje Hamasyan. Jeho přístup ke klavíru je ostrým protipólem kdysi módního relaxačního jazzu. “I kdybych aranžoval nějaký jazzový standard, zapojil bych do něj vlivy z arménské hudby, třeba liché rytmy." Hamasyanova tvorba zní jako silné příběhy beze slov. Skladby začínají v průzračné poloze a rychle se promění v impozantní smršť.
Všech deset nahrávek alba čerpá z mystérií i mimo hudební sféru: z arménských legend, obrazů vytesaných do skal a dokonce i z geometrie. Stálými členy Hamasyanova tria jsou newyorský baskytarista Evan Marien a Arthur Hnatek ze Švýcarska, známý ze spolupráce s Wayne Krantzem či Erikem Truffazem. Ten hraje nejen na bicí, ale i na elektroniku, včetně modulárních syntezátorů. Na album přispěli i zajímaví hosté – například Tosin Abasi z americké prog-metalové kapely Animals as Leaders či zpěvačka Areni Agbabian, Arménka narozená v Kalifornii. Dalším prominentním hostem je arménský cellista Artyom Manukyan. Ten dlouhá léta působil v legendární skupině Armenian Navy Band a v současné době žije v Los Angeles. Manukyan často zachází se svým nástrojem jako s basou, do jeho virtuozní hry se proto promítá vliv velkých jazzových basistů jako Jaco Pastorius a Marcus Miller, a samozřejmě i západní vážná hudba, kterou Manukyan studoval na konzervatoři.
Arménie dala světu řadu významných osobností, včetně spisovatele Williama Saroyana či šansoniéra Charlese Aznavoura. To má své historické důvody. Díky poloze byla Arménie historickou křižovatkou kultur, ve starověku sahalo její území od Kavkazu a Kaspického moře až ke středomořskému pobřeží. Dnes je to země mnohonásobně menší – a skutečnost, že v dnešní Arménii žije jen něco přes 3 miliony obyvatel, je poněkud zavádějící. Více než dvakrát tolik Arménů žije totiž v exilu. V době první světové války došlo v Malé Asii ke krutým etnickým čistkám, dnes označovaným jako Arménská genocida. Uprchlíci se usazovali v Libanonu, Francii i Spojených státech. V rodině uprchlíků žijících ve Francii se narodil i zmíněný Charles Aznavour.
Tigran Hamasyan pochází z města Gyumri na západě Arménie, vyrůstal s hudbou Led Zeppelin, Deep Purple a Queen, a když se s rodiči přestěhoval do Jerevanu, objevil jazz a studoval vážnou hudbu. V útlém věku zvítězil v mnoha mezinárodních jazzových soutěžích a už ve svých 11 letech vystoupil na prvním ročníku jerevanského Mezinárodního jazzového festivalu. Roku 2003 se Hamasyan přestěhoval do Los Angeles, kde jako pianista začal slibnou mezinárodní dráhu, získal například první cenu v soutěži Thelonious Monk Piano Competition.
Tigran Hamasyan – Piano / Keyboards / Vocals
Marc Karapetian – Bass
Arthur Hnatek – Drums