> <

TWIXT – Billy Roisz & dieb13 (Dieter Kovačič)

Rakousko | OM

Cinesonický projekt Billy Roisz & dieb13 (Dieter Kovačič) pro uši i zrak

TWIXT je nový duoprojekt Billy Roisz a Dietera Kovačiče alias dieb13, který spojuje jejich práci filmových režisérů a jejich aktivity jako koncertních muzikantů. V průběhu let oba režírovali a produkovali několik experimentálních krátkých filmů zabývajících se klasickými filmovými žánry jako je western, horor nebo road movie. Filmy zkoumají vnitřní mechanismy zavedených filmových konvencí a mění je v bezprostřední smyslový zážitek. TWIXT používají přearanžované záběry z těchto krátkých filmů jako podklady pro živý soundtrack a spojují abstraktní a konkrétní obrazy a zvuky do synestetického a synekstatického mediálního meltdownu.

Billy Roisz a Dieter Kovačič působí na vídeňské scéně elektronické, improvizované a noisové hudby a experimentálního filmu od 90. let. Billy Roisz se ve své tvorbě zaměřuje na souvislosti a rozdíly mezi vizuálním a auditivním vnímáním, přičemž ke generování zvuku a obrazu používá různé elektronické nástroje, elektrickou baskytaru, televizory s katodovými trubicemi, videoprojektory, synchronizátory a někdy i počítač.

dieb13, známý především svými aktivitami v oblasti gramofonové hudby a jako zakladatel experimentální hudební platformy klingt.org, používá pro svou hudební tvorbu v mnoha různých oblastech gramofony, vlastnoručně vyřezávané vinyly a vlastní software. Jeho filmová tvorba zahrnuje fotofilmy (“schnitzel”) i abstraktní digitální a analogová díla.

Společná filmová díla Billy a Dietera byla uvedena na BerlinaleMFF Rotterdam, filmovém festivalu v Hongkongu, filmovém festivalu v Edinburghu, na SXSW v Texasu aj. Ani pro tuzemskou scénu nejsou žádnými nováčky. Své projekty představili např. na filmovém festivalu v Karlových Varech, MFDF Jihlava, Stimul Festivalu či Expozici nové hudby Brno.

Své audiovizuální projekty dále uvedli živě na festivalech Bienal São Paulo, Nya Perspektiv (Västeras), 25FPS (Záhřeb), BAWAG Foundation (Vídeň), FBI (Osaka), Suoni Per Il Popolo (Montreal), Sonic Acts (Amsterdam), Transmediale (Berlín), Sonica (Lublaň), Unconsciuos Archives Festival (Londýn) a dalších.

Další akce

Vstupenky na TWIXT – Billy Roisz & dieb13 (Dieter Kovačič) Online předprodej

Pro novináře

Partneři