> < United Vibrations

United Vibrations

Velká Británie |

Future Afro Jazz s londýnskou pečetí

Rafinovaný hudební rébus ze současného Londýna. Syté barvy dechů nastartují koncert afrobeatového groovu, který se překlopí do minimalistických struktur, z čehož vás vzápětí probudí vokál na pomezí hip-hopu a jazzové poezie.

Koncept permanentně proměnlivý, ale vždy dokonale čitelný a plný překvapení, směrovaný na vnímavé posluchače všech hudebních vyznání. Myšlenkově, nikoli však stylově, skupina navazuje na Talking Heads v tom, že vyhmátne kombinaci, která je v dané chvíli hudebním obrazem té nejžhavější otázky, mění její perspektivu a nabízí věčně proměnlivé odpovědi.
Sestavu tvoří čtveřice z Brixtonu, multietnické čtvrti na jihu Londýna, známé díky jamajským přistěhovaleckým komunitám i akční hudební scénou. Brixton je permanentním zdrojem nových hudebních myšlenek, což potvrzuje i fakt, že se stal tématem skladeb které natočili The Clash, Misfit, Simple Minds, Amy Winehouse či Robbie Williams. S typicky britským humorem hudebníci označují svůj styl za 12Rone, jako expanzi historického žánru 2Tone music, který vznikl mixem ska a punku, a upozorňují i na méně nápadnou stránku: „Termín odkazuje i na naše harmonie, které do world music přinesli jazzmani, ale od odborníků za to nikdy nezískali odpovídající kredit.“ Svoji hudbu popisují podobně jako jazzoví improvizátoři — je to dílo daného okamžiku, spojnice mezi minulostí a budoucností. „Chápeme, že v umění neexistuje naprosto originální počin, izolovaný od všeho ostatního. Každá nota, kterou hrajeme, přišla jako inspirace od někoho před námi. To je krása hudby, jazyků, i lidského vývoje.“
Což je ale ve skutečnosti přehnaně skromné konstatování ve stylu typicky britské zdrženlivosti. United Vibrations představují naopak ten nejoriginálnější hudební zjev na britské scéně, což potvrzuje i letošní plánované vystoupení na jedné z nejdůležitějších světových přehlídek, SXSW v Texasu. Ironií osudu ale z koncertu nakonec sešlo díky zpřísněným cestovním opatřením, které zavedl Donald Trump.
Ve vysílání BBC prosadil United Vibrations prominentní DJ Gilles Peterson, skupina koncertovala v Royal Festival Hall, na festivalu Glastonbury i několikrát v nejslavnějším londýnském jazzovém klubu Ronnie Scott’s, a výjimečným uznáním jsou i společné koncerty s veteránským nigerijským bubeníkem Tony Allenem, který byl před 40 lety spolu se saxofonistou Felou Kutim zakladatelem stylu afrobeat. Skupina je držitelem cen Emerging Excellence (2011 & 2013 – Help Musicians UK) a Inaugural Willem Wodka (2013 – Grounds, Rotterdam).

Další akce

Vstupenky na United Vibrations Online předprodej