Workshop s Actores Alidos

Itálie | Respect Festival

Workshop – sardinské polyfonie.

V pátek 3. 9. proběhne čtyřhodinový workshop Actores Alidos ve spolupráci s Hlasohledem a Ridinou Ahmed.

Workshop bude probíhat 3. 9. od 14:00-18:00 v prostorách Karlínského Spektra

Předprodej vstupenek via hlasohled.cz

Jak workshop vypadá?
Sardinie má prastaré hudební dědictví s vlastními harmonickými i zvukovými strukturami. Sardinský ženský zpěv je tradičně monofonický a méně známý než mužský, který tradičně doprovázel všechny etapy života od narození až do smrti. Při prozkoumávání sardinských zpěvů se Actores Alidos inspirovali právě mužským zpěvem a znovuobjevovali a rozvíjeli ženský repertoár v polyfonickém klíči, v němž má každý zpěv jinak definovanou a odlišnou roli. Technický a praktický workshop se bude zaobírat sardiskými zvukovými zvláštnostmi a vlastnostmi ženského zpěvu a bude sledovat jeho vývoj mezi prastarou tradicí a inovací. Budou se probírat tradiční ženské písně femminili znovuobjevené v polyfonickém klíči, které se budou střídat s originálními písněmi i s písněmi z mužského repertoáru. Workshop tedy nabídne velmi rozmanitý hudební rozsah, v jehož rámci budou účastníci provedeni tanečními i pracovními písněmi, ukolébavkami, duchovními nebo milostnými písněmi, ale i písněmi svátečními až po tradičně mužské, aby se představily prastaré, a zároveň moderní rysy sardinské zvučnosti. Tyto písně, které patří do koncertního repertoáru souboru Actores Alidos, budou během workshopu hudebně aranžovány způsobem, který je vhodný pro skupinovou práci a pro “iniciaci” k sardinskému zpěvu v polyfonii.

Jak je workshop koncipován a strukturován?
Workshop je praktický, ale na začátku proběhne úvod do tradice sardinského zpěvu. Účastníci se rozdělí do 5 skupin podle vokálního rozsahu, každé skupině se odevzdá partitura, aby se podle ní definovala struktura sboru, který se bude zpívat ke každé písni. Pošlu texty (požádám vás, abyste je oxeroxovali, aby každý účastník měl svoje a tedy mohl bez potíží sledovat průběh workshopu).

Co si účastník z workshopu odnese?
Bude znát rysy sardinského zpěvu, zvláštně toho ženského. Bude mít odposlechnuté různé partitury, které bude umět zazpívat. Bude zkoušet používat svou vokalitu podle charakteristik sardinského zpěvu a bude mít za sebou radostnou a poutavou zkušenost se sborem.

Další akce

Vstupenky na Workshop s Actores Alidos Online předprodej

Pro novináře

Partneři