respect-logo

pod záštitou Karla Schwarzenberga

Sobota 21. 6.
The Skatalites [Jamaica]
Gnawa Impulse [Morocco/Germany]
Amsterdam Klezmer Band [Holland]
Gnawa Halwa [Morocco]
Neděle 22. 6.
Achanak [India/England]
Poza [Ukraine/Holland]
Mahala Rai Banda [Romania]
 
Misto konání:
21 a 22. 6. od 15,00
Ostrov Štvanice PRAHA

Ceny vstupenek v předprodeji:
do 20. 5.

dvoudenní vstupenka: 380,-
vstupenka 21. 6.: 340,-
vstupenka 22. 6.: 210,-

od 20. 5.

dvoudenní vstupenka: 450,-
vstupenka 21. 6.: 380,-
vstupenka 22. 6.: 250,-

Předprodej:

Ticketpro
Ticketportál
English
POŘADATELÉ PARTNEŘI VIDEO PŘIPRAVUJEME ODKAZY KONTAKT

Achanak

Nejrychleji expandujícím stylem poslední dekády byla v Anglii kupodivu hudba, jejíž kořeny leží daleko za hranicemi Evropy, a to na indickém subkontinentu. Bhangra se hrála víc než dvě století jako doprovod dožínkových oslav v úrodném kraji Pandžáb. Zemědělci sklidili, úrodu prodali, nastal jim čas radovánek. Konec pracovní sezóny slavili společně Hindové, Muslimové i Sikhové. Taneční doprovod obstarával především buben dhol, jako občerstvení se podávalo mléko s přídavkem indického konopí, jemuž se v Indii říká bhang. Odtud tedy vznikl název bhangra, který označuje jak hudbu tak i oslavy.

V indo-pakistánských komunitách v Anglii získala bhangra novou tvář: sugestivní rytmus bubnu dhol obohatila baskytara, hutný zvuk kláves a elektroniky. Šestičlenná sestava Achanak vznikla roku 1989 v Birminghamu v centrální části Anglie - Midlands - které je považováno za srdce britské bhangry. Popularita Achanaku je fenomenální i v tak expandujícím žánru, jakým je bhangra. Jediným albem skupiny, které nezískalo platinovou desku, je Have Faith, které už svojí podstatou nebylo určeno pro masový trh: jedná se o "spirituální" album, které programově spojuje esence náboženství celého světa. Jeho úspěch přinesl skupině pozvání na náboženské festivaly, výtěžek byl věnován charitě.

Hudba Achanaku také přináší - jak je v "asijském undergroundu" zvykem - ostré sociální poselství, jedním z příkladů bylo album namířené proti dani poll tax, kterou se snažila zavést konzervativní vláda.
Skupina vystupovala společně s Maniac Street Preachers, The Levellers, Boney M, Mica Paris, Dreadzone, African Headcharge, Apache Indian, Blue Notes, Incognito, MN8 and Damage.

Bhangra a asijský underground
Co se stane, když se kultura z indického subkontinentu z ničeho nic ocitne jako izolovaný ostrov uprostřed velmi odlišné kultury západní, jejímž klíčovým hudebním nástroje je elektrická kytara? K něčemu takovému došlo v Anglii koncem 70. let, při zrodu hudebního stylu bhangra. Anglická hudba procházela v téže době revolucí zvanou punkrock, kterou vedly kapely jako Clash či Sex Pistols - a v indo-pakistánských komunitách na okraji Londýna či Birminghamu se tiše rodila hudba, která se od punkrocku lecčemus přiučila, ale jinak nabízela úplně jiné rytmy, barvy i příchutě.

Počátky bhangry zůstaly nic netušící britské veřejnosti dlouho utajeny. Kazety s novými skupinami se totiž neprodávaly v hudebních megastorech, ale v drobných obchodech s potravinami a smíšeným zbožím, ve čtvrtích obydlených indickými menšinami. Díky tomu, že tato hudba scéna zůstala dlouho skrytá pod povrchem, se jí někdy také říká asijský underground. Z této líhně vyšly v 90. letech například skupiny Achanak, Asian Dub Foundation a Fun>Da>Mental, producent Talvin Singh, kytarista Nitin Sawhney.

Aki Nawaz (Fun>Da>Mental) na téma Bhangra:
Jednou vyjel do Pandžábu abych natočil dokument o bhangře. Přišli jsme do křesťanské vesnice v Pakistánu a oni zorganizovali oslavy, které byly jak cirkus. Úroda je sklizena, všichni tvrdě pracovali a teď oslavují, kouří z velkých dýmek a dalšího náčiní. V mé rodné vesnici v Pakistánu znám člověka, je mu 80 nebo 90, drží se ve formě a pořád pracuje a pije bhang s čajem, to chrání jeho organismus.

CD
(vše na značce Nachural)
NACHurally
paNACHe
sigNACHure
Have Faith / duchovní hudba
top-NACH
Q the Music
Full Contact
Code Red

 

Významné profesní ceny:
1989 Best newcomers - Chahalco Award
1990 Best Upcoming band - Radio Spectrum
1991 Best video, Best Live band Apna Awards
1992 Best Band - Sidhu awards
1993 Best innovative band, Best video
1994 Best bhangra band - Dubai
1995 Best track - East London radio
1999 Best album - Media awards

Internet
http://www.achanak.co.uk

Obrázek ke stažení:

  Achanak
174x119 mm
300 dpi
(872 K)

<< zpět