respect-logo

pod záštitou Karla Schwarzenberga

Sobota 21. 6.
The Skatalites [Jamaica]
Gnawa Impulse [Morocco/Germany]
Amsterdam Klezmer Band [Holland]
Gnawa Halwa [Morocco]
Neděle 22. 6.
Achanak [India/England]
Poza [Ukraine/Holland]
Mahala Rai Banda [Romania]
 
Misto konání:
21 a 22. 6. od 15,00
Ostrov Štvanice PRAHA

Ceny vstupenek v předprodeji:
do 20. 5.

dvoudenní vstupenka: 380,-
vstupenka 21. 6.: 340,-
vstupenka 22. 6.: 210,-

od 20. 5.

dvoudenní vstupenka: 450,-
vstupenka 21. 6.: 380,-
vstupenka 22. 6.: 250,-

Předprodej:

Ticketpro
Ticketportál
English
POŘADATELÉ PARTNEŘI VIDEO PŘIPRAVUJEME ODKAZY KONTAKT

Poza

Poza hraje písně z Oděsy a dalších měst východní Evropy a Turecka. Dnes představují - podobně jako klezmer - svědectví do dávno zaniklé kultuře. Konec zlatých časů Oděsy přišel ve 30. letech s nástupem diktátora Stalina. Ten nejprve vystěhoval řeckou komunitu, brzy po té začali odcházet Židé. Jejich staré songy dnes uslyšíte daleko spíš v ruských restaurantech v New Yorku či Tel Avivu nežli v Oděse.

Gherman Popov působil spolu s Kopytem v jeho první "holandské" skupině, The Children Lieutenant Schmidt, kterou založili roku 1989, když se oba přistěhovali do Holandska. Oba hráli také v holandské inscenaci Gogolova Revizora v Haagu.
Kopyt-zpěvák je důkazem toho, že feeling a soul nejsou výhradně spojeny s americkým blues. Kopyt je zároveň mistrem jemné ironie, název jeho skupiny Poza znamená "póza", své zatím jediné album natočil v Praze a vydal u francouzské značky Playa Sound. Z rozhovoru během Kopytova pražského pobytu pocházejí následující citace:

O své minulosti:
Všichni mí předci byli řezníci, já jsem v našem rodě první muzikant, což bylo pro moji rodinu velmi traumatizující zjištění. Emigrovali jsme ještě než mi bylo dvacet. Jsem z židovské rodiny, Židům za Sovětského Svazu občas dovolovali emigrovat do Izraele. My jsme ale místo toho odjeli do Austrálie, já se pak po deseti letech přestěhoval do Amsterdamu a tam se dodnes živím hudbou.

O životě muzikanta:
V Praze lidé reagují daleko živěji než v Německu. Je mi jasné, že pokud se chci hudbou uživit v Amsterdamu, musím hrát na nudných večírcích pro businessmany, kde nejdůležitější je mít na sobě bílou košili a černou kravatu. Musím přitom vydržet bez jediné kapky alkoholu ve svém organismu a vždycky přijít včas. Do Oděsy se ale nechci vracet. Nemám chuť bavit mafiánské šéfy.

O rozpadu Sovětského svazu a ruské mentalitě:
Češi, podobně jako Němci, chlastají až po práci. Kdežto Rusové chlastají než jdou pracovat, při práci, po práci i před spaním. Pak snadno pochopíš, co se vlastně stalo ruskému prezidentovi Jelcinovi. Na Ukrajině to není příliš odlišné. A také je to země s dlouhou historií despotických vládců. Když se v 19. století zeptali spisovatele Karamzina, aby jedním slovem vystihl ruskou povahu, řekl: "Kradou." Dnes má Rusko největší počet dvacetiletých milionářů na světě.

CD
Odessa: Jewish Music from Russia / Playasound /1997

Obrázek ke stažení:

  Alec
48x64 mm
300 dpi
(152 K)

<< zpět