respect-logo

pod záštitou Karla Schwarzenberga

Sobota 21. 6.
The Skatalites [Jamaica]
Gnawa Impulse [Morocco/Germany]
Amsterdam Klezmer Band [Holland]
Gnawa Halwa [Morocco]
Neděle 22. 6.
Achanak [India/England]
Poza [Ukraine/Holland]
Mahala Rai Banda [Romania]
 
Misto konání:
21 a 22. 6. od 15,00
Ostrov Štvanice PRAHA

Ceny vstupenek v předprodeji:
do 20. 5.

dvoudenní vstupenka: 380,-
vstupenka 21. 6.: 340,-
vstupenka 22. 6.: 210,-

od 20. 5.

dvoudenní vstupenka: 450,-
vstupenka 21. 6.: 380,-
vstupenka 22. 6.: 250,-

Předprodej:

Ticketpro
Ticketportál
English
POŘADATELÉ PARTNEŘI VIDEO PŘIPRAVUJEME ODKAZY KONTAKT
a VIDEO

The Skatalites

Ska byl první jamajský styl s charakteristickou atmosférou i tempem, který pronikl do celého světa: prosadil se v Anglii, na evropském kontinentě, v severní i jižní Americe. Jeho základem byl americký rhythm & blues i jazz společně s trinidadským kalypsem. Z R&B si vypůjčil i sestavu: klávesy, elektrická kytara, kontrabas, bicí a dechová sekce. Jeho rytmus se ale od R & B liší tím, že z něj zmizela struktura shuffle a zůstaly tečkované údery, odpovídající lehkým dobám. Ska je ideální doprovod k tanci, ale ne všichni na něj dokážou zpívat - což je také důvodem, proč v repertoáru Skatalites převažují instrumentální skladby.

Většina členů skupiny měla jazzovou průpravu, ve studiích jamajského hlavního města Kingstonu představovali hráčskou elitu. Oficiálně vznikli na jaře 1964, jejich jméno bylo inspirované první vesmírnými lety. Bubeník Lloyd Knibb navrhl původně název Satellites, na což saxofonista Tommy McCook (původem Kubánec) odpověděl: Ale my přece hrajeme ska, jsme tedy Skatalites. Skatalites byli také první superskupinou, která se rozpadla díky přílišné koncentraci individualit: na konci léta 1965 odehrála svůj poslední společný koncert.

Během 14 měsíců dlouhé existence byli extrémně populární, natáčeli pro nejrůznější producenty a firmy, doprovázeli nejslavnější zpěváky své doby: Maytals, Lord Creator i Wailers s tehdy ještě neznámým Bobem Marleym, samostatně natáčeli instrumentálky.

K hudebně nejtalentovanějším členům patřil trombonista Don Drummond. Jeho skladba "Man In The Street" pronikla na podzim 1964 do britské Top 10. Drummond hrál jak génius, ale mentálně byl poněkud labilní: na Nový Rok 1965 byl obžalován za vraždu své přítelkyně a zbytek života strávil v blázinci. Jeho hudba se hraje i po rozpadu Skatalites. Počátkem roku 1967 proniklo do britské Top 10 jeho aranžmá filmové skladby "The Guns Of Navarone", Skatalites je mají dodnes v repertoáru.

V 80. letech se ska znovu vrací na scénu, tentokrát pod hlavičkou 2-tone hnutí a anglickými skupinami Specials a Madness.

K prvnímu obnovení původní sestavy - či těch, kdo zůstali na živu - došlo roku 1983 v jamajském přímořském letovisku Montego Bay. O rok později Skatalites potvrdili svůj comeback albem The Return of The Big Guns, skupina odehrála svůj první koncert v newyorské Village Gate a trvale se usadila na severovýchodě Spojených států. Roku 1997 natočila Ball of Fire, na němž hostuje jamajský kytarista Ernest Ranglin. Během devítiměsíčního turné v roce 2002 hrají v USA, Evropě, Mexiku, Venezuele, Puerto Ricu, Rusku a Japonsku. K jejich odkazu se hlásí třetí generace hudebníků - americké hnutí ska, které si říká Third Wave.

CD
From Paris with Love, Melodie 2002

Internet
www.skatalites.com

Hudební ukázky:

Golden Love
Adorable You
Reggae In The Wind

 

 

Obrázky ke stažení:

  Skatalites 1
163x103 mm
300 dpi
(200 K)
     
  Skatalites 2
56x42 mm
300 dpi
(68 K)
     
  Skatalites 3
49x69 mm
300 dpi
(124 K)
     
  Skatalites 4
103x161 mm
300 dpi
(200 K)


<< zpět