Dagmar Andrtova / Susheela Raman / Amadou et Mariam /
Al-Yaman / Terne Chave / Bonga / Konono N°1

 

AMADOU & MARIAM, SLEPECKÝ PÁR Z MALI

Mariam Doumbia se narodila v Bamaku v roce 1958, od dětství poslouchala na radiu svého otce ikonické malijské zpěvačky stejně jako francouzské hity s Dalidou a Nanou Mouskori. V 5 letech přišla o zrak – a brzy poté začala zpívat na svatbách a rodinných slavnostech.

O pět let starší Amadou Bagayoko je rovněž z Bamaka. V dětství hrál na perkuse, flétny a harmoniku, v dospívání objevil kytaru a Jimi Hendrixe, Led Zeppelin, Erica Claptona. Během dospívání přišel o zrak díky vrozenému šedému zákalu, od 14 hrál v různých malijských ansámblech včetně slavných Les Ambassadeurs. Studoval v ústavu pro slepce, kde se seznámil s Mariam. Zatímco Amadou se stal kapelníkem školního orchestru, Mariam byla jeho hlavní zpěvačkou. V roce 1980 se oženili a začali vystupovat jako duo. O rok později Amadou povýšil na ředitele školního orchestru a vedle hudební skupiny řídil i divadelní soubor - a rovněž byl zvolen generálním ředitelem AMPSA (Asociace malijských slepců). V roce 1982 se stal vítězem soutěže Decouvert francouzského rozhlasu RFI. Dvojice intenzivně koncertovala v zemích západní Afriky, v roce 1985 se přesunula do africké hudební metropole Abidjanu a s nigerským producentem Aliyu Maikano Adamu natočila své první kazety, určené pro africký trh, které vyšly na jaře 1989 jako Volume 1 and Volume 2. V prosinci téhož roku duo účinkuje v Abidjanu na slavnostním koncertě spolu se Stevie Wonderem a Kool and The Gang. V následujícím roce natočili se stejným producentem kazety Volume 3 a Volume 4.

V 90. letech vycestovali do Francie, v roce 1998 se dostává do evropské distribuce jejich první CD. Na jejich dalším evropském albu, Wati (Časy) se podílel francouzský klávesový hráč Jean-Philippe Rykiel a zpěvák Sergent Garcia. Skupina vystupuje na evropských festivalech ve Würzburgu, Angouleme, následuje turné v Mali. Americkému publiku se představili koncertem v Los Angeles i nahrávkou na prestižní kompilaci značky Putumayo, Memphis to Mali.

Manu Chao je prý uslyšel ve svém autě na pařížské výpadovce ve skladbě Chauffeurs. Amadou a Mariam ho natolik okouzlili, že jim nabídl producentství i spolupráci. Od podzimu 2003 začali ve Francii společně připravovat repertoár na nové album, na jaře 2004 je natočili Mali. Deska vyšlo pod názvem Dimanche a Bamako (Neděle v Bamaku), má výraznou hudební pečeť Manu Chaa - a dle názoru mnohých je dokonce lepší, než Manu Chaoovo vlastní album, které vznikalo v téže době. Amadou & Mariam jsou dnes po celém světě známí jako Le Couple Aveugle du Mali, Blind Couple of Mali, Slepecký pár z Mali. Jejich poznávací značkou dodnes zůstal hit Mon amour Ma cherie, Moje lásko můj miláčku. Na koncertech jej stále zpívají s vroucností milenců.

Amadou a Mariam čerpají ze stejných hudebních tradic jako jejich malijští krajané Ali Farka Toure, Habib Koite a Boubacar Traore. Na rozdíl od nich se jim ale podařilo malijský hudební slovník daleko těsněji propojit s elektrickými kytarami, reggae i ska. Jejich hudba zvedne z židle i beznohého.

Diskografie:
Amadou & Mariam + Manu Chao - Dimanche a Bamako / Warner 2005
Amadou & Mariam - Wati / Universal 2002
Amadou & Mariam - Tje Ni Mousso / Polydor 2000
Amadou & Mariam - Se Te Djon Ye / Sonodisc 1998

Internet:
www.amadou-mariam.com
www.rfimusique.com/siteFr
www.worldmusiccentral.org

Hudební ukázky - z alba Dimache a Bamako:
M' bifé
Coulibaly
La réalité
Sénégal fast food

Video:
La réalité
La réalité (Live)
La solidarité (Live)
Je pense a toi (Live)
Djanfa (Live)
boule noire (Live)
Un Dimanche a Bamako (Reportage)

Obrázky ke stažení:

 

JPEG
7 x 10 cm
300 dpi

 

JPEG
8 x 12 cm
300 dpi

 

JPEG
17 x 12 cm
300 dpi

                 
 

JPEG
8 x 12 cm
300 dpi

 

JPEG
8 x 12 cm
300 dpi

 

JPEG
21 x 13 cm
300 dpi

                 
 

JPEG
15 x 10 cm
300 dpi

 

JPEG
15 x 10 cm
300 dpi

           
 

JPEG
15 x 10 cm
300 dpi

 

JPEG
15 x 10 cm
300 dpi

           
 

JPEG
15 x 10 cm
300 dpi

 

JPEG
28 x 18 cm
300 dpi

           
 

JPEG
17 x 11 cm
300 dpi

 

JPEG
4 x 7 cm
300 dpi