Dagmar Andrtova / Susheela Raman / Amadou et Mariam /
Al-Yaman / Terne Chave / Bonga / Konono N°1

 

TERNE ČHAVE - Urban Gypsies

Častý host mezinárodních romských festivalů, nedostižná živá koncertní kapela, mezi českými romskými skupinami pověstná originálním zvukem i tím, že se na rozdíl od jiných neváže na cizí vzory.

 

Gejza Bendig - sólová kytara, sólo zpěv
Roman Horváth - sólo zpěv, kytara
Roman Feko - kytara, zpěv
Josef Dzurko - baskytara
Jan Dzurko - bicí, zpěv
Adam Pospíšil - housle
Roman Kroupa - perkuse

Terne Čhave znamená v romštině Mladí kluci. V Čechách je to velmi časté jméno pro mladou romskou kapelu. Tito Terne Čhave z Hradce Králové ovšem nejsou žádní začátečníci. Nemalé úspěchy slavila kapela už před rokem 1989 na Portě v Plzni. Po revoluci, pod vlivem několika nepříjemných zážitků se skinheads, se Terne Čhave rozhodli s hraním skoncovat. Naštěstí ale mají hudbu v krvi a život bez ní si nedovedou představit, takže na přelomu tisíciletí přišel comeback, který byl o rok později korunován ziskem "Krtečka" na Zahradě 2001 v Náměšti na Hané. Kapela se stala jedním z největších objevů roku. Po tomto úspěchu absolvovala skupina v roce 2002 vystoupení na mnoha českých folkových festivalech, dokázala ale roztancovat i punkové publikum.
Od roku 2003 je díky svému zvuku, energii a drivu stále více žádána i na rockových a především world music festivalech. V březnu 2003 vyšlo u INDIES Rec. jejich debutové album - CD "Avjam pale"
Terne Čhave vycházejí z tradiční romské hudby. Hrají a zpívají tradiční romské písně, které se naučili od svých rodičů a prarodičů, ale způsob jejich podání už dnes míří také mimo hranice romské komunity. Většinu jejich dnešního repertoáru ale tvoří vlastní písně se současnými příběhy o lásce a smutku, radosti i chudobě, o ženách a dětech. Romské kořeny, čtyřhlasé vokály a temperament jsou hlavními ingrediencemi když míchají svou hudbu s latinou, jazzovými kudrlinkami, rockem a blues, španělským flamencem nebo špetkou arabského a židovského koření. Jejich koncert je nabitý energií, která nechá v klidu jen ty příslovečné "psí čumáky".
Zvuk skupiny, díky jemuž bývají občas srovnáváni s populárními Gipsy Kings, je postaven na 3 kytarách a čtyřhlasém vokálu, doplňují jej baskytara, bicí, housle a perkuse. S tímto zvukem a fúzí mnoha stylů překračují Terne Čhave hranice romské hudby, jak byla do této chvíle vnímána. Terne Čhave – to je časovaná puma na české world music scéně! <více>