Dagmar Andrtova / Susheela Raman / Amadou et Mariam /
Al-Yaman / Terne Chave / Bonga / Konono N°1

 

BONGA, VĚČNÝ REBEL Z ANGOLY

Bonga si podobně jako Madonna či Bono vystačí s jedním jménem. Všude, kde se mluví portugalsky, se stal žijící legendou: ve své vlasti Angole, v Brazílii, na Kapverdských ostrovech, v Portugalsku a dokonce i ve Francii. Narodil se roku 1943 a když v 60. letech studoval v hlavním městě Angoly Luandě, začal veřejně vystupovat a skládat písničky, namířené proti portugalským kolonizátorům, což ho přivedlo do konfliktu s úřady a donutilo k emigraci. Bonga byl nadějným fotbalistou a atletem; když se přestěhoval do Lisabonu, stal se ještě pod svým původním jménem Barcelo de Carvalho mistrem Portugalska v běhu na 400 m. I v Portugalsku pokračoval v protikoloniálním odboji pod konspirativním jménem Bonga Kuenga - "ten kdo vše vidí a stále postupuje dopředu". Tajná policie tehdejší portugalské diktatury vypátrala, že běžec a Bonga jsou táž osoba a vydala na něj zatykač. Bonga znovu uprchnul, tentokrát do Rotterdamu, kde se sblížil s tamní velmi početnou kapverdskou komunitou.

Rotterdamští Kapverďané pracující v místních docích a v pivovaru Heineken navštěvovali kapverdské restaurace a kluby, kde se samozřejmě hrála kapverdská hudba, která tehdy okouzlila i Bongu. Angola i Kapverdy sdílejí společnou minulost - obě země patřily do portugalské koloniální říše a dnes jsou součástí lusofonního (portugalsky mluvícího) světa. Není tedy divu, že Bonga natočil své první album Angola 72 s doprovodem kapverdských muzikantů. Souběžně tak získal posluchače v Angole i v Portugalsku a stal se jedním z prvních reprezentantů moderní africké hudby.

Album Angola 72 bylo v době svého vzniku v Angole zakázané a když jej tam námořníci z Kapverdských ostrovů propašovali, šli do vězení. Ale stanice v okolních zemích desku vysílaly, Bongova hudba se stala soundtrackem revoluce. "Nejdůležitější lidé v Africe nejsou politici a diplomaté, ale muzikanti," říká Bonga. Při své poslední návštěvě roku 2004 v Luandě sebou vzal 5000 kusů svého nového alba a prodal je během jednoho dne, od 6 hodin stáli lidé ve frontě aby získali jeho CD s autogramem!

Když Bonga vydal své druhé album Angola 74, portugalská diktatura se hroutila, Angola se blížila k nezávislosti a bohužel i k dlouhé občanské válce. Další, tanečně orientované desky natáčel Bonga rovněž v Evropě, ale v roce 2000 na albu Mulemba Xangola se vrátil ke kořenům. "Styl semba je hudební definicí Angoly, ale jeho vliv najdete i na Kapverdách a také v Brazílii, kde se stal základem samby," říká Bonga.

Diskografie:
Bonga 72 / Lusafrica 1972
Bonga 74 / Lusafrica 1974
Mulemba Xangola / Lusafrica 2000
O' Melhor de Bonga / Lusafrica 2001
Kaxexe / Lusafrica 2003
Live / Lusafrica 2004
Maiorais / Lusafrica 2005

Internet:
www.lusafrica.com

Hudební ukázky - z alba Kaxexe (real player):
1. Kianje
2. Kaxexe
3. Marimbondo
4. Vira Moda
5. Poeira
6. Samania
7. Kambonhorinho
8. Kiamangongo
9. Diakandumba
10. Kapakiao
11. Kutonoka
12. Moname
13. Nucos Da Buala
14. Turmas Do Bairro

Obrázky ke stažení:

 

JPEG
10 x10 cm
300 dpi

 

JPEG
10 x 10 cm
300 dpi

           
 

JPEG
21 x 23 cm
300 dpi

 

JPEG
22 x 34 cm
300 dpi