Rumunsko

TARAF de HAIDOUKS

Kapela Taraf De Haidouks z vesničky Clejani poblíž Bukurešti vystoupila na zahajovacím ročníku Respectu v roce 1998 a letos symbolicky uzavřou ročník 2000. Po deseti letech své existence dnes představují nejslavnější reprezentanty romské hudby a jejich koncerty i nahrávky sklízejí úspěch po celém světě.

Stali se senzací festivalu Womad v r. 91, vyprodali londýnskou Royal Festival Hall, zahajovali světovou výstavu v Lisabonu, vystupovali a nahrávali s Kronos Quartetem, jejich alba se pravidelně drží na prvních místech World Music Chart Europe a bez jejich účasti se neobejde žádný prestižní festival world music na světě. Hudbě Taraf De Haidouks totiž nelze odolat.

V tancích pohánějí rytmus dvě harmoniky a ukotvuje jej pleskavá basa, která rockuje jako nějaké zmutované arabské rockabily, zatímco tóny housliček a cimbálu poletují v závratných sprškách fantazie. V baladách vás odnese hlasová pyrotechnika Iona Manoly a melancholické housle do časů plápolajících táborových ohňů, kolem kterých posedávaly kočovní Romové a jejich slzy se třpytily jako hvězdy na nebi.

viz anotace v ročníku 1998