Sobota, 15.6.2002
Xistra
Cubanísimo
Alaap
Muzykanci
Zuco 103
 
Neděle, 16.6.2002
Besh o´droM
Baul Bishwa + Senses
Mahmoud Jahan & Bushehr Ensemble
Ľudová hudba Júliusa "Šuko" Bartoša
 
 
misto: Louka za jízdárnou Pražského Hradu
 
vstupenky: 1 den 380 Kč, 2 dny 560 Kč
 
Předprodej: Ticketpro
 
jak se tam dostat: Vchod z Jelení ulice, tramvajová linka 22/23, parkování: Pohořelec, Prašný most
Manu Chao Odkazy Tisk Partneři Extra
Alaap  

Zpěvák Channi Singh, "šedá eminence" asijského podzemí, založil skupinu Alaap před 25 lety. Po Transglobal Underground, Asian Dub Foundation a Fun>Da>Mental přijíždí do Prahy kapela, která jim vyšlapala cestu. Alaap je první skupinou, která spojila indickou trance music s elektronikou a vytvořila moderní bhangru.

Co se stane, když se kultura z indického subkontinentu z ničeho nic ocitne jako izolovaný ostrov uprostřed velmi odlišné kultury západní, jejímž klíčovým hudebním nástroje je elektrická kytara? K něčemu takovému došlo v Anglii koncem 70. let, při zrodu hudebního stylu bhangra. Anglická hudba procházela v téže době revolucí zvanou punkrock, kterou vedly kapely jako Clash či Sex Pistols - a v indo-pakistánských komunitách na okraji Londýna či Birminghamu se tiše rodila hudba, která se od punkrocku lecčemus přiučila, ale jinak nabízela úplně jiné rytmy, barvy i příchutě.

Počátky bhangry zůstaly nic netušící britské veřejnosti dlouho utajeny. Kazety s novými skupinami se totiž neprodávaly v hudebních megastorech, ale v drobných obchodech s potravinami a smíšeným zbožím, ve čtvrtích obydlených indickými menšinami. Díky tomu, že tato hudba scéna zůstala dlouho skrytá pod povrchem, se jí někdy také říká asijský underground. Z této líhně vyšly v 90. letech například skupiny Asian Dub Foundation a Fun>Da>Mental, producent Talvin Singh, kytarista Nitin Sawhney.
I když v asijském undergroundu mezitím došlo ke střídání generací, některé z těch úplně prvních skupin ze 70. let dodnes existují a mají se čile k světu: Alaap ze západního Londýna bývá označovány za "praotce Bhangry".

Skupinu založil v Southallu na západě Londýna roku 1977 zpěvák Channi Singh. Alaap hrál zpočátku lidovou hudbu z indického kraje Pandžáb a vystupoval na náboženských i rodinných oslavách. Hudebníci brzy přešli na elektrické nástroje, začali používat automatické bicí a klávesy. Na zrodu energické, elektrifikované bhangry má vliv i producent Alaapu Deepak Khazanchi. Roku 1979 debutovala skupina albem Teri Chunni de Sitare, o tři roky později vydala druhé album Dance with Alaap s mezinárodním hitem 'Bhabiye ni Bhabiye'. Channi Singh tehdy pronikl na indický trh a během 80. let uplatnil své nahrávky v řadě indických filmů.

Během své pětadvacetileté dráhy vydal Alaap patnáct alb, získal tři zlaté desky, dvě platinové a pronikl do Guinnessovy knihy rekordů jako "bhangra band, který vydal nejvíc nahrávek". Roku 1997 reprezentoval indickou hudbu na festivalu v Rudolstadtu spolu se skupinami Fun>Da>nmendal a Musafir.

Sestava
Channi - zpěv
Randhir - kytara
Harjit - klávesy
Sumeet - klávesy
Sunil - tabla
Bindi - dholak
Dips - dhol
Taj - baskytara

Diskografie: Clasicos al estilo de los 50s, Alvarez Music, 1998

 

Homepage