Sobota, 15.6.2002
Cubanísimo
Xistra
Alaap
Muzykanci
Zuco 103
 
Neděle, 16.6.2002
Besh o´droM
Baul Bishwa + Senses
Mahmoud Jahan & Bushehr Ensemble
Ľudová hudba Júliusa "Šuko" Bartoša
 
 
misto: Louka za jízdárnou Pražského Hradu
 
vstupenky: 1 den 380 Kč, 2 dny 560 Kč
 
Předprodej: Ticketpro
 
jak se tam dostat: Vchod z Jelení ulice, tramvajová linka 22/23, parkování: Pohořelec, Prašný most
Zuco 103 (Brazílie, Evropa)  

Jak zkomnbinovat sambu se samplovanou taneční hudbou? Lze propojit karneval v Riu a berlínský technofestival Love Parade? Zuco 103 předčí všechny rutinní fuze a staví na energii živého bubeníka, klávesového kouzelníka a uhrančivých vokálech zpěvačky Lilian Vieiry z Rio de Janeira.

Spektrum stylů, které se hrají v dnešní Brazílii, připomíná hudební vesmír. I když laik si brazilskou hudbu spojuje s Rio de Janeirem a bossa novou, skutečnost je mnohem pestřejší. Čím hlouběji postupujete do vnitrozemí a čím víc se vzdalujete od Rio de Janeira, tím překvapivější styly objevujete: rytmické horalské forró, africké maracatú, anebo čarovnou hudbu amazonských Indiánů.

Na éru jazzových fuzí s bossa novou navázalo období, jemuž bychom mohli říkat Velká Brazilská Syntéza; její historické etapy byste našli v encyklopediích pod jmény Tropicalia či MPB, tedy Musica Popular Brasileira. Jejich aktéry byli muzikanti bílé i černé pleti, jazzmani i rockeři, zpěváci se subtilním projevem i zpěvačky s hlasem jak dynamit.

Zajímavé je, že řada brazilských zpěvaček žijících v cizině si uchoval daleko těsnější pouto s tradicí své vlasti nežli mnozí ze současných umělců žijících v Brazílii. Jednou z nich je Lilian Vieira: roku 1989 přijela do Rotterdamu studovat zpěv. Nejprve vystupovala hlavně s doprovodem svých krajanů - ale brzy zjistila, že brazilskou identitu si dokáže uchovat i když zkusí něco jiného. "Nechtěla jsem se omezovat jediným stylem. Moje nová skupina Zuco 103 je vlastně čistě evropskou záležitostí. Samozřejmě, že čerpám inspiraci ze svých kořenů, ale to se odehrává hlavně v rytmické poloze. To, co mě dnes zajímá nejvíc, je moderní evropská taneční hudba." Zbývající část sestavy Zuco 103 tvoří tři Holanďané a jeden Němec (klavír, DJ, perkuse, bicí).

Sestava

Lilian Vieira - zpěv

Stefan Schmied - klávesy

Stefan Kruger - bicí, sampler

Has Bangert - bass

Claus Tofft - percussion

Dj Yodaw - turntables

 

Diskografie: Outro Lado, Crammed/Mute
Zuco 103 management homepage