Sobota, 15.6.2002
Xistra
Cubanísimo
Alaap
Muzykanci
Zuco 103
 
Neděle, 16.6.2002
Besh o´droM
Baul Bishwa + Senses
Mahmoud Jahan & Bushehr Ensemble
Ľudová hudba Júliusa "Šuko" Bartoša
 
 
misto: Louka za jízdárnou Pražského Hradu
 
vstupenky: 1 den 380 Kč, 2 dny 560 Kč
 
Předprodej: Ticketpro
 
jak se tam dostat: Vchod z Jelení ulice, tramvajová linka 22/23, parkování: Pohořelec, Prašný most
Manu Chao Odkazy Tisk Partneři Extra
Besh o´droM  

Pokud by nějaký genetický inženýr vyšlechtil balkánské Pogues, sotva by hráli lépe. Besh o'droM kombinuje cimbál s dechovou sekci a čerpá z tisícileté tradice romských kapel východní Evropy. Na svědomí má totálně rozdivočelé publikum v Glastonbury i v Rudolstadtu.

Během posledních deseti let, kdy se Evropa učí poslouchat hudbu jiných kultur, se na našem kontinentě změnilo hudební klima: po hudbě z Afriky, Balkánu i jiných exotických končin vzrostla poptávka - což povzbudilo vznik nových skupin. Jeden z takových novotvarů - desetičlenný Besh o'droM - bychom mohli zařadit do "druhé generace" balkánsky hrajících kapel, inspirovaných syrovými cikánskými kutálkami jako Kočani Orkestar či Taraf de Haidouks. Tahle povedená partička z Maďarska vymyslela, co by jednou stejně muselo přijít: naprosto šokující a ničivou fuzi nejrůznějších elementů z jihovýchodního konce Evropy. Dechy, cimbál, darbuka i velký buben, housle, akordeon, ale také DJ a nesestřelitelný pankáčský maniak v roli zpěváka. Kapela se hravě obejde bez sexy tanečnic a umělé mlhy a na podiu rozpoutá totální divočinu a řízený chaos, v němž má ovšem každé ťuknutí na cimbál své místo. Pokud by nějaký genetický inženýr vyšlechtil balkánské Pogues, sotva by hráli lépe.
-- (Rock & Pop, reportáž z festivalu Rudolstadt 2001)

Skupinu založili roku 1999 dva švagři - Gergely Barcza (saxofon) a Ádám Pettik (zpěv). Z trojčlenného obsazení se nakonec rozrostlo na folkový big band. Besh o'droM se nesnaží o věrné kopie lidových melodií, a porušili tabu maďarských folkloristů porušili tím, že používá dechovou sekci. Skupina zpívá maďarsky, romsky, albánsky a řecky.

Sestava
Gergely Barcza - saxofon, ney, zurna, flétna
Ádám Pettik - zpěv, perkuse
Peter Bade - tenor sax, klarinet
Tamas Zsoldos - baskytara
Attila Sidoo - kytara, tambura
Jozsef Csurkulya - cimbál
Robert Farkas - viola, akordeon
Géza Orczy - perkuse
Peter Toth - trubka
Robert Parkas "Havcsa" - housle, akordeon, orální basa

Diskografie: Macsó hímzés (Fono)
Homepage