Sobota, 15.6.02, 15h
Xistra
Cubanísimo
Alaap
Muzykanci
Zuco 103
 
Neděle, 16.6.02, 15h
Besh o´droM
Baul Bishwa + Senses
Mahmoud Jahan & Bushehr Ensemble
Bartošovci
 
misto konání: Louka za jízdárnou Pražského Hradu
 
vstupenky: 1 den 380 Kč, 2 dny 560 Kč
 
Předprodej: Ticketpro
 
jak se tam dostat: Vchod z Jelení ulice, Zastávka tramvaje Jelení, linka 22/23, Parkování: Pohořelec, Prašný most
RESPECT 2002: ETNICKÉ STYLY I WORLD MUSIC SOUČASNOSTI
Program letošního Respectu je jazýčkem vah mezi oběma světy: tradicí a budoucností.
Minulé čtyři ročníky festivalu představily pražskému publiku vířící derviše ze Sýrie, venkovské romské kapely ze Slovenska i z Balkánu, hudbu kočovných Tuaregů ze Sahary i protestní songy z Kurdistánu. V západní Evropě trvá tradice obdobných festivalů o něco déle - průlomem byl první ročník britského Womadu roku 1982. Zatím se kupodivu zdá, že lidové tradice mají tužší kořínek, než předpovídali globalizační skeptici.
Etnické směry nacházejí cestu k publiku z jiných kultur, kdysi izolované hudební styly začaly navzájem komunikovat. I když si multikulturní metropole západní Evropy udržují svůj náskok před Prahou, jistý pohyb je zřetelný i na tuzemských koncertech: lidé se učí vnímat kulturní odlišnost jako něco samozřejmého. Že by se konečně prolomil led, hudební tradice přestaly být muzeálním folklórem a proměnily se zpátky v nekonečně proměnlivý proces? Možná ano, možná ne. Hudební styly dnes velmi snadno převlékají kůži - a pokud uvidíte romského primáše na jednom podiu vedle DJe a jeho elektronických hraček, může to být právě tak laciný efekt jako zcela legitimní tvůrčí počin.
V případě maďarské skupiny Besh o'droM se ale jedná spíš o to druhé. Tato kultovní festivalová kapela přiveze do Prahy zcela šokující kombinací stylů z východní Evropy - a na romské kutálky z Balkánu navazuje obdobným způsobem, jako kdysi Rolling Stones na hudbu černošských staříků z bavlníkových plantáží. I když se jedná vlastně o "neznámou" kapelu, Besh o'droM objeli úctyhodný kus světa a všude zanechali nesmazatelné stopy.

To ale neznamená, že hlavním receptem hudebního vývoje je dnes fuze či crossover. Program letošního Respectu se snaží být spíš jazýčkem vah na pomezí tradice a budoucnosti. I v tak nepřehledném terénu, jakým je world music, hraje klíčovou roli talent, dobrý cit a vkus, a také schopnost oslovit publikum. Tedy dary, které nelze nastudovat, naplánovat ani naprogramovat. Velmi přesně to pojmenoval jeden z letošních hostů festivalu, Bapi Das Baul z Indie: "Dávám přednost akustickým nástrojům. Věřím, že mají dost síly, aby vás přivedly k tanci - ale také k nim přidávám nástroje moderní. Teď se v hudbě odehrává spousta věcí, mnohé z nich se mi líbí, ale nerad bych, abychom si navykli na příliš agresivní a hrubé rytmy. Přál bych si, aby na mých koncertech diváci tančili též srdcem a aby je okouzlil nejen rytmus, ale také melodie, které vám pevně uvíznou v uchu a vy si je můžete zpívat ještě dlouho po koncertě."

 
Click to view program in English